آغاز امتحانات کانکور ۱۴۰۳ بدون حضور دختران در ۱۶ ولایت افغانستان
آغاز امتحانات کانکور ۱۴۰۳ بدون حضور دختران در ۱۶ ولایت افغانستان
دور اول پروسه امتحان کانکور سال ۱۴۰۳، امروز در ۱۶ ولایت کشور به گونۀ رسمی اما بدون حضور دختران آغاز شد.

دور اول پروسه امتحان کانکور سال ۱۴۰۳، امروز در ۱۶ ولایت کشور به گونۀ رسمی اما بدون حضور دختران آغاز شد.

محفل افتتاح امتحانات کانکور در ولایت هرات با حضور عبدالباقی حقانی، رییس ادارۀ ملی امتحانات، نور احمد اسلام جار والی ولایت‌ هرات، رییس معارف، رییس پوهنتون این ولایت، استادان دانشگاه و داوطلبان کانکور برگزار شد.

عبدالباقی حقانی، رییس ادارۀ ملی امتحانات از آغاز برگزاری امتحان کانکور سال ۱۴۰۳ و راه یابی جوانان به نهاد های تحصیلات عالی ابراز خرسندی نموده و این را یک گام بزرگ در پیشرفت علمی کشور خواند.

امتحان کانکور در حالی آغاز می‌شود فقط پسران حق اشتراک را داشته و دختران دانش‌آموز از این آموز برای دو سال پی هم محروم مانده اند.

بهناز شریفی، یک تن از داوطلبان کانکور است که از اشتراک در این امتحان محروم مانده و نگران آینده تحصیلی خود است.

وی می‌گوید:«امروز شروع امتحان کانکور بود و این برایم بسیار دردناک است که نمی‌توانم در این امتحان اشتراک کنم. از صبح بغضی عجیبی گلویم را گرفته و به شدت ناراحت هستم که تمام زحماتم در دوازه سال مکتب نادیده گرفته می‌شود. دختران هم مانند پسران حق دارند درس بخوانن و تحصیل کنند امیدوارم هر چی زودتر این محدودیت‌ها برطرف شود».

شراره مرادی، یکی دیگر از داوطبان کانکور است که بعد از آماده‌گی‌های زیاد برای این امتحان، اکنون نمی‌تواند کانکور را پشت سربگذراند.

وی می‌گوید:«برای این که دانشگاه بروم زیاد زحمت کشیدم اما امروز با دیدن خبرهای شروع امتحان کانکور آن هم بدون حضور دختران قلبم را به درد می‌آورد. چندین بار گریه کردم بخاطریکه بجای اشتراک در امتحان کانکور در یک گوشه خانه ناامید نشسته هستم».

دور اول امتحان کانکور سال ۱۴۰۳ قرار است در ولایات میدان وردگ، لوگر، پروان، کاپیسا، پنجشیر، غزنی، پکتیکا، پکتیا، کنر، زابل، بامیان، سمنگان، بادغیس، هرات، غور و نورستان به تاریخ ۱۷ جوزای سال روان آغاز خواهد شد و برای سه روز ادامه دارد.

  • نویسنده : خبرگزاری زنان افغانستان
  • منبع خبر : خبرگزاری زنان افغانستان