آیا در باره زنان می دانستید؟

700

نویسنده پرستو “ثاقب”

آیا میدانید که: ماریسا مایر از مدیران فعال و نیرومند و همچنان از جوان ترین مدیران ارشد گوگل است که فقط 35 سال سن دارد  آیا میدانید که: یک زن به نام “کترین بیگلوی ” 58 سال یک زن ، برنده جایزه سینمایی اسکار بهترین کارگردانی شد. آیا میدانید که: اولین عامل انتحاری زن برای اولین بار در ولایت کنر افغانستان در 21 جون 2010 حمله خود را انجام داد. آیا میدانید که: اولین بار در تاریخ کشور برازیل یک زن به نام دیلما روسوف بر چوکی ریاست جمهوری این کشور تکیه زد. آیا میدانید که : لیلا پنجشیری پیرترین زن افغانستان و جهان در سن140 سالگی در ولایت پنجشیر افغانستان در گذشت.

آیا میدانید که: ” گلثوم البوسیقی” 32 ساله اولین پیلوت زن خطوط طیاره ای “الافریقیه” متعلق به دولت لیبی است. آیا میدانید که: اوپرا وینفری مجری موفق برنامه های تلویزیونی در جنوری 2011 چینل تلویزیونی شخصی خود را آغاز نمود. آیا میدانید که : زیونا چانا با داشتن 39 همسر و 94 فرزند و 41 عروس و 33 نواسه بزرگترین خانواده دنیا را تشکیل میدهد.

آیا میدانید که : یک زن به نام حنا ربانی کهر اخیرا به حیث وزیر امور خارجه پاکستان تقرر یافت. آیا میدانید که : یک زن به نام ماریا شاراپووا ورزشکار 23 ساله رشته تنیس با داشتن 24.5  میلیون دالر پر در آمد ترین ورزشکار زن جهان است.

آیا میدانید که : کلارا آریرنر ز تکین، از اولین مبارزان تساوی حقوق برای زنان ، در دومین کنگره ای زنان سوسیالیست در سال (1911) در کپنهاک روز جهانی همبستگی زنان در هشتم مارچ را پیشنهاد کرد.

آیا میدانید که: اولین مکتب دخترانه در تاریخ افغانستان در جنوری (1921) میلادی در ناحیه شهر آرای شهر کابل گشایش گردید.

آیا میدانید که: اولین مجله مخصوص زنان به نام “ارشاد نسوان” در 17 مارچ 1921 به مسؤولیت اسما رسمیه طرزی به نشر رسید.

آیا میدانید که: خانم میشل آلیو ماری اولین وزیر دفاع و متعاقبا نخستین وزیر داخله کشور فرانسه بوده است.

آیا میدانید که : در خانواده های سنتی هندو ، زنی که بیوه میشد باید موهایش را میتراشید، ساری سفید به تن میکرد و زیورآلاتش را از او دور میکردند.”

آیا میدانید که: نخستین گروه از متعلمان دختر در سال (1306) خورشیدی برای تحصیلات بیشتر به کشور ترکیه اعزام شدند.”

آیا میدانید که : اولین سردار و قوماندان زن به نام یوتاب در اردوی شاهنشاهی داریوش سوم در تاریخ کهن آریا زمین در سالهای 20 قبل از میلاد بوده است.”

آیا میدانید که : کاساندان همسر کوروش بزرگ ملکه 28 کشور آسیایی بوده است.”

آیا میدانید که: نخستین ریاضیدان زن در تاریخ جهان هیپاتیا است که در سال 370 میلادی در اسکندریه به دنیا آمد.”

آیا میدانید که: خانم کارول بارتز رییس جدید شرکت یاهو است که جزو 50 زن قدرتمند عرصه تجارت نیز میباشد.”

آیا میدانید که : چندی پیش لایورا چینچیلا به عنوان اولین زن رییس جمهور کاستاریکا انتخاب شد.”

منبع: نگاه زن