بازرسی­‌های دروازه بند امیر؛ شکنجه‌ی سفید یا زندان خانگی اهالی
بازرسی­‌های دروازه بند امیر؛ شکنجه‌ی سفید یا زندان خانگی اهالی

خبرگزاری زنان افغانستان: طالبان در دو سال گذشته علاوه بر ممنوعیت کار و تحصیل، زنان و دختران را از تمامی فعالیت­‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، هنری، تفریحی و سفر بدون محرم، محروم کرده است. در آخرین فرمان خود زنان گردشگر را از پارک ملی بند امیر محروم ساخت. پارک ملی بندامیر یکی از مکان­‌های گردش­گری […]

خبرگزاری زنان افغانستان: طالبان در دو سال گذشته علاوه بر ممنوعیت کار و تحصیل، زنان و دختران را از تمامی فعالیت­‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، هنری، تفریحی و سفر بدون محرم، محروم کرده است. در آخرین فرمان خود زنان گردشگر را از پارک ملی بند امیر محروم ساخت.

پارک ملی بندامیر یکی از مکان­‌های گردش­گری بامیان است. این پارک در سال ۲۰۰۹، به اولین پارک ملی افغانستان تبدیل شد و هر ساله هزاران بازدید کننده از این مکان بازدید می­‌کنند.

پس از صدور فرمان منع زنان از این مکان تفریحی، وزارت نام نهاد «امر به معروف و نهی از منکر» طالبان همه روزه از مسافرین زنان تذکره تابعیت، نکاح­‌نامه و شخص محرم می­‌طلبند. مردم محل می­‌گویند، هر روز به دروازه ورودی بند‌امیر بررسی می­‌شوند. اینکه هر روز بازپرس شوی و برای طالبان ثابت کنی که اهل همین منطقه استی بسیار مشکل است.

مهناز باشنده بندامیر می­‌گوید، «طالبان در دروازه عمومی پارک ایست­گاه بازرسی ایجاد کرده هر موتری که از آنجا عبور کند بررسی می­‌شود. مسوولین طالبان تذکره هویت می­‌طلبند و می­‌گویند محرم‌تان کیست؟ باید به مامورین طالب ثابت کنی در غیر این اجازه ورود به خانه­‌های ما را نمی­‌دهند».

هم­‌چنین او گفت: «روز گذشته دختر کاکایم برای چک معاینات خود به مرکز بامیان رفته بود در هنگام برگشت، مامورین بازرسی از وی تذکره خواسته بود. وی که اسنادی برای اثبات خویش نداشت حدود دو ساعت به دروازه پارک منتظر مانده بود تا از قریه «جاروپ­کشان» برادرش تذکره وی را بیاورد». سخت­‌گیری­‌ها و محدودیت­‌های طالبان زنده­‌گی مردم محل را بسیار تنگ و طاقت­‌فرسا ساخته است.

آمنه یکی دیگر از باشنده­‌گان بند‌ امیر وضعیت زنان و دختران اهالی این مرز و بوم را چنین توصیف کرد: از روزی که پارک ملی بند امیر بر روی زنان بسته شد، مشکلات ما نیز چند برابر شد. ما به آسانی به مرکز بامیان رفته نمی­‌توانیم، در هر دروازه تلاشی، «بازرسی» از ما نکیر و منکر می­‌شود، محرم­‌تان کیست آیا برای سیاحت آمده اید؟ مگر به فرمان ملا هبت­‌الله شما را از بازدید پارک منع نکرده بود؟ در صورتیکه حکومت طالبان ادامه پیدا کند از دیدن قومای «دید و بازدید اقارب» خویش نیز محروم می­‌شویم.

اخیراً شکایت های زیادی از محدودیت­‌های طالبان با زنان در بامیان شنیده می­‌شود. طالبان در ایست­‌های بازرسی از زنان و مردانی که با هم هستند، تذکره یا نکاح‌ نامه می­‌خواهد.

مردم محل از این محدودیت­‌ها و سخت­‌گیری­‌ها به ستوه آمده است و تداوم این محدودیت­‌ها را  شکنجه عمیق روانی می‌دانند. شکنجه­‌ای که اثری بس عمیق بر ذهن و روان آدمی می­‌گذارد شاید ممکن است تا سالیان سال این آزار و اذیت بر روح و روان آدمی باقی بماند.