بازگشایی دوباره اتاق تجارت و صنایع زنان زون غرب
بازگشایی دوباره اتاق تجارت و صنایع زنان زون غرب

همایشی تحت نام “معرفی رئیس و هیئت اتاق تجارت و صنایع زنان زون غرب” در ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات برگزار شد. شماری از خانم ها و اعضای اتاق تجارت و صنایع زنان از ادامه‌ عادی روند فعالیت زنان تجارت پیشه در شهر هرات خبر داده و خواستار تسهیلات در بخش های تجارت آنان شدند. […]

همایشی تحت نام “معرفی رئیس و هیئت اتاق تجارت و صنایع زنان زون غرب” در ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات برگزار شد. شماری از خانم ها و اعضای اتاق تجارت و صنایع زنان از ادامه‌ عادی روند فعالیت زنان تجارت پیشه در شهر هرات خبر داده و خواستار تسهیلات در بخش های تجارت آنان شدند.

یونس قاضی زاده رییس اتاق تجارت وسرمایه گذاری هرات می‌گوید، بعد از آمدن حکومت امارت اسلامی این یک نوید خوشی است که اتاق تجارت و صنایع زنان دوباره کار و فعالیت خود را آغاز کرده است.
وی می‌افزاید، در سال‌های گذشته زنان در بخش تجارت و سرمایه داری کارهای بنیادی زیادی انجام داده‌اند که از آن جمله، تجارت در بخش معادن و تاسیس کارخانه‌ها در بخش صعنت را می‌توان نام برد.

در همین حال شکیلا چکری، یک تن از اعضای اتاق‌های تجارت بیان می‌دارد که بعد از تغییر حکومت برای چندین ماه کار شان متوقف شده و اتاق‌های تجارت نیز بسته شده بود. اما اکنون، بازگشایی دوباره این اتاق‌ها با حضور حکومت اسلامی، یک اقدام امیدوار کننده‌ای است برای آینده زنان تا بتوانند تجارت خود را دوباره رونق و گسترش دهند.

وی می‌افزاید، “یکی از چالش‌های سر راه خانم‌ها، مشکلات امنیتی است. با این که اتاق‌های تجارت دوباره به فعالیت آغاز کرده است اما بسیاری از خانم‌ها به دلیل مشکلاتی که دارند نمی‌توانند دوباره به تجارت شان بپردازند.”

شماری از زنان تجارت‌ پیشه می‌گویند، تجارت زنان با مشکلات زیادی رو به رو بود و از نبود مشتری و بازار مناسب نیز شاکی هستند.

اسما احمدی (نام مستعار) یک تن از اشتراک کننده‌گان در این برنامه می‌گوید، “بسیاری از خانم‌ها به دلیل مشکلاتی که دارند نمی‌توانند تجارت خود را دوباره آغاز کنند و دلیل آن نبود امنیت و ورشکست شدن تجارت شان می‌باشد که توان مالی آن را ندارند تا دوباره سر پا ایستاد شوند.”

این در حالیست که اخیرا خانم‌ها با چالش‌ها و محدودیت‌های زیادی مواجه بوده و شماری از زنان شاغل نیز به دلیل تحولات سیاسی و اقتصادی کشور، خانه نشین شده اند.