تعویق نتایج انتخابات ضعف یا مشکل تخنیکی؟

481

نتایج انتخابات ریاست جمهوری قرار بود در 23 عقرب این ماه از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شود اما اینبار نیز پس از گذشت ماهها؛ هنوز کمیسیون مستقل انتخابات نتوانسته است پاسخ دقیقی مبنی بر این وعده ها داشته باشد. کمیسیون در مقابل سوالات بسیاری دلایل زیادی برای به تاخیر افتادن نتایج انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد، یکی از این دلایل بازشماری آراء در برخی از ولایات و مراکز می باشد. از سوی دیگر اختلافات سیاسی میان کمیته های مختلف در درون کمیسیون مستقل انتخابات روند نتایج را مشکل و تا حدی با چالش مواجه کرده است.

حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات بارها با صلابت کامل در مقابل رسانه ها اذعان نمود که ما با شفافیت کامل نتایج را در تاریخ معینه اعلام می کنیم اما گویا خانم نورستانی نیز در هاله هایی از تند باد سیاسی مرعوب شرایط گردیده و نتوانسته است موارد وعده شده را به کرسی عمل قرار دهد.

طبعا مشکلات تخنیکی از جمله موارد حاد در مقابل کمیسیون انتخابات است اما این مشکلات از سوی برخی حلقات در پیش پای این کمیسیون گذاشته میشود از جمله مفقود شدن دستگاه های بایمتریک که بخشی از روند را با وخامت روبرو ساخته است. از سوی دیگر متهم قرار دادن مولانا عبدالله به حمایت از دسته انتخاباتی داکتر عبدالله و توهین و تحقیر یکی از کارمندان این کمیسیون از جمله مواردی است که تنش های سیاسی در درون کمیسیون را بالا برده است.

در هر صورت مردم افغانستان با تکرار این وعده های عمل ناشده و اوج تنش در درون این کمیسیون؛ باور و اعتمادشان به کمیسیون انتخابات روز به روز کمتر شده است و احتمال دارد که اعلام این تایج نیز ضربه بزرگ  به ساختارهای مختلف اقتصادی و اجتماعی جامعه وارد کند.