حقوق زنان “خط سرخ من “در روند صلح

634

رییس جمهور در ادامه سفرهای ولایتی خود در فاریاب از خط سرخ اش سخن گفت: آقای غنی پس از شنیدن خواست‌ها و پیشنهادات زنان ولایت فاریاب گفت: “جای افتخار است که امروز زنان فاریاب متفکرانه خواست‌های خود را مطرح می‌کنند. حقوق زنان خط سرخ ما در پروسۀ صلح است و ما هرگز به عقب بر نمی‌گردیم.”

آقای غنی در عین حال از زنان فاریابی خواسته تا افکار فرمایشی را کنار بگذارند و خواست‌ها و افکار شان را مستقلانه مطرح کنند.

محمد اشرف غنی ریئس جمهور افغانستان

ربانی: حقوق زنان «خط سرخ مطلق» در مذاکرات صلح است

وزیر امور خارجه افغانستان حقوق زنان را “خط سرخ مطلق” در مذاکرات صلح با طالبان خواند. او در مصاحبه‌ای با روزنامه آلمانی «بیلد» همچنین برگزاری یک کنفرانس دیگر افغانستان در آلمان را ممکن خوانده است.

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان

صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان حقوق زنان را “خط سرخ مطلق” در مذاکرات صلح با طالبان عنوان کرد. او به روزنامه آلمانی «بیلد» چاپ روز پنج شنبه گفت: «هیچ محدودیتی برای رفتن دختران به مکتب وجود نخواهد داشت. ما نمی خواهیم آنچه را که در طول ۱۸ سال به دست آورده ایم، از دست بدهیم.»

ثریا دلیل: نظام جمهوری و حقوق زنان خطوط سرخ من در مذاکرات صلح است

ثریا دلیل

ثریا دلیل، یکی از پنج زن عضو «شورای رهبری مصالحه» می گوید که نظام جمهوری، تمثیل اراده مردم از طریق انتخابات، حقوق زنان و حفظ دست آوردهای زنان و نیز حقوق اقلیت‌ها خطوط سرخ او در گفتگوهای صلح با طالبان هستند. جزئیات بیشتر را در گفتگو با خانم دلیل بشنوید

تاکید مجدد انجلینا جولی به حضور پررنگ زنان افغان در مذاکرات صلح

انجلینا جولی، هنرپیشه معروف سینمای هالیوود و فعال امور پناهندگان سازمان ملل، یک بار دیگر تاکید کرده که نقش زنان در مذاکرات با طالبان باید پررنگ باشد. او گفته است که بدون حضور زنان دست‌یابی به صلح پایدار ممکن نخواهد بود.

انجلینا جولی سفیر ویژه در سازمان
ملل متحد

به گزارش خبرگزاری فرانسه از نیویارک، انجلینا جولی هنرپیشه امریکایی و سفیر ویژه سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، خواستار نقش کلیدی زنان افغان در گفت‌وگوهای جاری صلح شده است. او هشدار داده که عدم حضور زنان مانع تامین ثبات پایدار خواهد شد.

خانم جولی در مقاله‌ای که در مجله “تایم” روز چهارشنبه (۱۰اپریل) منتشر شد، نوشته است که شمار زنان شرکت کننده در مذاکره با طالبان باید «قابل ملاحظه» باشد.

او نوشته است: «زنان افغان باید قادر باشند تا به نمایندگی از خود صحبت کنند. این به معنای شامل ساختن شمار قابل توجه مذاکره کنندگان زن به عنوان بخشی از هر هیئت دولت افغانستان و تضمین مشارکت رسمی برای زنانی است که از جامعه مدنی نمایندگی می کنند

ایالات متحده امریکا و چهره‌های سیاسی افغان در این اواخر سرگرم گفت‌وگو با گروه طالبان اند تا به جنگی که از ۲۰۰۱ تا حالا ادامه دارد، خاتمه بدهند

عدم حضور زنان در مذاکرات با طالبان انتقادهای زیادی را به بار آورده است. گفته می‌شود در میان ۲۲ عضو هیئتی که قرار است تا چند روز دیگر با طالبان در قطر دیدار کنند، تنها دو زن وجود دارند.

انجلینا جولی همچنان در این مقاله فزود: «زنان باید در روند توسعه و تطبیق هر گونه توافق‌نامه، نقش رهبری داشته باشند و در مورد  همه جنبه‌های آینده کشور، نه فقط مسائل زنان، باید با آنان مشورت شود.

او از ایالات متحده خواسته از نفوذ خود برای حفاظت از صدای زنان استفاده کند

طالبان در زمان حکومت‌شان در دهه ۱۹۹۰ میلادی دختران را از رفتن به مکتب منع کرده و زنان را مجبور کرده بودند تا در خانه بمانند. آنان همچنان زنان را به جرم “زنا” سنگ‌سار می‌کردند.

از سال ۲۰۰۱ به این‌طرف با سقوط حکومت طالبان، حقوق زنان در سراسر افغانستان توسعه یافته و آنان حتی در مقام‌های عالی دولتی قرار گرفته اند. با این وجود حالا نگرانی‌هایی وجود دارد که با پیوستن طالبان به روند سیاسی افغانستان، حقوق زنان دوباره در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

این برنده جایزه اسکار و نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای پناهندگان هشدار می دهد: اگر توافق صلحی منجر به بی‌عدالتی و ظلم و ستم بر زنان شود، ثباتی را در پی نخواهد داشت

این هنرپیشه معروف امریکایی اخیراً در نشست سازمان ملل در نیویارک نیز تاکید کرده بود که در زمینه مشارکت زنان در گفت‌وگوهای صلح افغانستان باید اطمینان حاصل شود