دخترم رابطه ی جنسی من و پدرش را دیده است

1292
تصویر تزینی میباشد
بتول سید حیدری دکترای روانشناسی

دخترم رابطه جنسی  من و پدرش را دیده است  به نظرچه برخوردی باید داشته باشم ؟

قبل از اینکه به این پرسش بپردازم باید اشاره کنم والدین حتی اگر اتاق .جداگانه ای نداشته باشند و طفلشان  نوزاد هم  باشد

هرگز تا زمانی که کودک بیداراست معاشقه و رابطه ی جنسی نداشته باشند.

بار هیجانی منفی این اتفاق برای اطفال بسیار بسیار بالا است و می تواند اضطراب، ترس و حتی تحریکات جنسی را در اطفال ایجاد کند

تاجایی که دور از چشم والدین آن رفتارها را که پنهانی از درز کلید در دیده یا بیدار بوده و بارها رابطه را شاهد بوده، با دخترخاله کوچک تر از خودش یا حتی خواهرش تقلید کند و در نوجوانی هم به سمت رفتارهای پرخطر جنسی زود هنگام کشیده شود .

خیلی مهم است که در این شرایط شنیده ها، دیده ها و احساسات طفل را انکار نکنیم و به هیچ وجه به او دروغ نگوییم فقط کافیست که به او گوش بدهید و فکر طفل تان را از تصورات ترسناک که در این رابطه دارد، راحت کنیم.

این امر در مسیر تربیت کودک سالم و پیشگیری از آسیب های روانی اهمیت بسزایی دارد.

مراجعین زیادی که الان خود پدر و مادر شده اند با شرم و اضطراب خیلی زیاد در مورد خاطرات طفولیت خود در این باره صحبت میکنند.

و همین مسئله حاکی از آسیب بسیار عمیق این ماجرا است.

داشتن رفتاری اشتباه از جانب والدین با فرزندانی که رابطه جنسی آنان را دیده اند می تواند در بزرگسالی مشکلات زیادی از جمله افسردگی، اضطراب و مشکل در برقراری روابط عاطفی و اختلالات جنسی را باعث .شود

حال اگر طفلی به طور اتفاقی وارد اتاق خوابتان شد یا شاهد رابطه اتان بود ، قبل از هر چیزی نباید آشفته و وحشت زده شوید، بلکه خونسردی خود را حفظ کنید وهرگز فرزندتان را به خاطر وارد شدن به اتاق خواب یا دیدن رابطه جنسی، سرزنش یا لت نکنید چرا که با این کار به نگرانی‌های او می‌افزایید.

به آرامی کالا هایتان را بپوشید یا با ملافه، کمپل، خودتان را بپوشانید. حتما فرزندتان را بغل کنید. یک بار چک کنید که چی دیده و چه مقدار متوجه رابطه شما شده، بعد برایش توضیح دهید که چیزی که دیده ابراز عشق و علاقه شما بهم دیگر بوده است.

 اما “به او بگویید ” پدرو مادرها؛ وقتی این کار را می کنن یعنی هم دیگه رو خیلی دوست دارند و خیلی خوشحال هستند، به همین دلیل هم دیگر  در اغوش میگرند و میبوسند.

اما چرا باید توضیح دهیم؟

توضیح  دادن خیلی مهم هست، چون معمولا اطفال از چیزی که می بینند،

برداشت بد و وحشتناکی دارند!

اکثرا کودکان فکر می کنند که پدر ومادر در حال آزار هم دیگر هستند یا پدر، مادرم را اذیت می کند. عدم شفاف سازی منجر به شکل گیری دیدی منفی به پدر و رابطه جنسی می‌شود. خصوصا اگر والدین به طور کلی در زندگی مشترک رابطه پر تنشی هم با یک دیگر داشته باشند، این موضوع نگرانی در طفل را چند برابر خواهد کرد.

یک نکته مهم در مکالمه با فرزندتان این است که به او اجازه بیان دیده ها، احساسات و ترس هایش را بعد از این ماجرا بدهید تا گمانه های ذهنش پردازش شود و بار سنگینی که در ذهنش به وجود آمده، کاهش پیدا کند.

یادتان باشد اطفال بسیار باهوش هستند و گاهی بسیاری از والدین برای داشتن رابطه، حتی خوابیدن طفل خود را چک می کنند اما نمی دانند که کودک بیدار است و تمام وقت در زیر پتو شاهد معاشقه و رابطه ی والدین است و بعدها آسیب بسیار شدیدی این کودک در مراحل رشد خود خواهد خورد

در این رابطه اگر سوال داشته باشید دکتر روان شناس پاسخ گوی  شما خواهد بود پیامهای شخصی تا را به ادرس فس بوک خبر گزاری بفرستید .