دختر غوری دست به تفنگ شد

193

شجاعت یک دختر جوان غوری برای دفاع از خانواده‌اش در برابر  جنگ‌جویان طالبان، بازتاب گسترده‌ای داشته است. قمرگل، ساکن ولسوالی «تیوره» ولایت غور است و زمانی ‌که طالبان به خانه‌ی او حمله کردند، تفنگ بر دست گرفت و از خانه‌اش دفاع کرد.

روایت مقام‌های محلی ولسوالی تیوره ولایت غور از قضیه چنین است که نیمه‌های پنج‌شنبه‌‌شب، ۲۶ سرطان، جنگ‌جویان طالب بر منزل قمرگل حمله کردند و پدرش را  گلوله‌باران کرده کشتند. مادر این دختر جوان که در تقلای نجات شوهرش بود، نیز با فیر مرمی از سوی جنگ‌جویان طالبان از پای درآمد.

قمرگل که طی چند دقیقه گواه تیرباران شدن پدر و مادرش بود، سیاهی این نیمه‌شب نحس برایش دوچندان شد و اندیشه انتقام پدر و مادر به ذهنش آمد. تفنگ را برداشت و با دستانی که از وحشت مرگ پدر و مادر می‌لرزید، به سمت طالبان شلیک کرد.

محمدرفیق اعلم، ولسوال تیوره ولایت غور وقوع این رویداد را تایید می‌کند. به گفته‌ی او، این دختر جوان پس از دیدن مرگ مادر و پدرش به سمت طالبان آتش‌ گشود و در نتیجه‌ی آن، دو جنگ‌جوی طالبان کشته شدند.

آقای اعلم می‌افزاید، اجساد طالبانی که از سوی این دختر کشته شدند را خودش با چشم سر در محل رویداد مشاهده کرده است. ولسوال تیوره توضیح می‌دهد که این دختر جوان با کشتن  طالبان، حبیب‌الله، برادر ١۵ ساله‌اش را از مرگ نجات داده و از خانه‌اش در برابر هجوم آنان حراست کرده است.

روستای «گریوه» ولسوالی تیوره ولایت غور، از مناطق زیر نفوذ حکومت است و طالبان ارباب شاه‌گل، پدر  قمرگل، و همسرش را به دلیل عدم همکاری با اعضای این گروه تیرباران کرده‌اند. به دنبال شلیک گلوله و زدوخورد مسلحانه میان طالبان و قمرگل، عبدالظاهر، از همسایه‌گان منزل این دختر که برای یاری او در محل حاضر شده بود، از سوی طالبان تیرباران و کشته شده است.

ولسوال تیوره از زخم برداشتن ملا سیدمعصوم کامران، معاون استخبارات طالبان به دنبال شلیک گلوله از سوی قمرگل، سخن می‌زند و ادعا دارد که خبرهای تأیید نشده از مرگ این فرمانده کلیدی طالبان حکایت دارد.

به روایت مقام‌های محلی تیوره، پس از درگیری میان طالبان و قمرگل، برخی همسایه‌ها به خانه‌‌اش آمده و اجساد طالبان را در محل مشاهده کرده‌اند. براساس معلوماتی که ولسوال تیوره ولایت غور در اختیار روزنامه ٨صبح قرار داده است، قمرگل و برادرش حبیب‌الله برای محافظت از جان‌شان، به محل امنی انتقال‌ یافته‌اند.