دردسرهای زنان در کابل؛ از اجاره خانه تا محدودیت‌ قانونی

532

یک زن تنها برای اجاره/کرایه یک خانه در کابل، باید از هفت‌خوان رستم بگذرد. دفاتر رهنمای معاملات (آژانس املاک) بسیاری در این شهر از اجاره دادن خانه به زنانی که تنها زندگی می‌کنند، یا دختران دانشجو خودداری می‌کنند

فرشته دختری  که به تنهای در کابل  بخاطر ادامه تحصیل امده است  میگوید:همیشه برای اجاره گرفتن خانه به تنهایی مشکلات  فراورانی  را مجبورم تحمل کنم (اژانس املاک یا دفاتر رهنمای معاملات ) حاضر نیستند به یک دختر که تنها زندگی میکند  خانه اجاره  دهد.

گذشته از اینکه اجاره نمیدهند و یا به سختی  قبول میکنند توهین هم میکنند .خیلی وقتها  در بدل خانه از من تقاضای نامشروع میشود. اکثرا به این تصور هستند چون به تنهایی زندگی میکنم حتما  به  درخواست نامشروع شان هم جواب مثبت  میدهم ..

سارا دختری که به تنهایی  در کابل  زندگی میکند می گوید: اجاره های  بالا و دیدگاه مردم درمورد  دختری  که تنها زندگی میکند همیشه ما را دچار استرس و نگرانی میکند.همیشه  بخاطر  بالا بودن  اجاره مجبوریم  سه چهار نفر یکجا خانه بگیرم که خود مشکلات زیادی  را در بر دارد از اینها که بگذریم  نگاه های مردم محل به دخترانی که تنها زندگی میکند، ازار دهنده میباشد  زیرا آنها تصور میکنند  دخترانی که  تنها  زندگی میکنند،فاحشه هستند وخیلی راحت وبدون کدام ترس ازما تقاضای غیر اخلاقی میکنند.

سارا می گوید: این تنها درد من  نیست دختران  زیادی هستند که به تنهایی در این شهر بی رحم  زندگی میکنند  و با تمام  ناملایمتها و بدرفتاریها میسازند.

مصطفی حیدری کارمند یکی از از این دفاتر رهنمای معاملات در کابل می‌گوید: “دلیل این احتیاط و سخت‌گیری مالکان خانه است. اکثراً بنابر شنیده‌ها و شاید هم تجربه، مالکان شرط تنها نبودن کرایه‌نشین (مستاجر) را می‌گذارند و ما هم مجبور هستیم که به خانم‌هایی که تنها مراجعه می‌کنند بگوییم خانه نداریم.”

جواد سکندری، یکی دیگر از کارکنان رهنمای معاملات هم می‌گوید: “کرایه‌ خانه برای زن‌های تنها می‌تواند دردسرساز باشد. از همسایه‌ها تا صاحب خانه مشکل‌تراشی می‌کنند. اما اگر زنانی که به ما مراجعه می‌کنند تضمین معتبری بیاورند و مالک خانه هم راضی باشد، برای‌شان حتماً خانه می‌دهیم

گزارش از: شفیقه محسنی