دو ساله‌گی حکومت طالبان در افغانستان
دو ساله‌گی حکومت طالبان در افغانستان

خبرگزاری زنان افغانستان: کابل، پایتخت افغانستان دو سال پیش در ۱۵ اگست سال ۲۰۲۱ مطابق به ۲۴ اسد ۱۴۰۰ در دست طالبان سقوط کرد و آنان توانستند بعد از ۲۰ سال، حاکمیت تمام افغانستان را به دست آورده و در ارگ ریاست جهموری مستقر شوند. دو سال از حاکمیت طالبان در افغانستان می‌گذرد اما تا […]

خبرگزاری زنان افغانستان: کابل، پایتخت افغانستان دو سال پیش در ۱۵ اگست سال ۲۰۲۱ مطابق به ۲۴ اسد ۱۴۰۰ در دست طالبان سقوط کرد و آنان توانستند بعد از ۲۰ سال، حاکمیت تمام افغانستان را به دست آورده و در ارگ ریاست جهموری مستقر شوند.

دو سال از حاکمیت طالبان در افغانستان می‌گذرد اما تا اکنون هیچ کشوری حاضر نشده است تا حکومت آنان را به رسمیت بشناسد.

دیده‌بان صلح افغانستان با نشر گزارشی گفته است که طالبان در این مدت به مجازات دسته جمعی و سرکوب آزادی‌های زنان، خبرنگاران و نظامیان پیشین پرداخته‌ و از ۱۶ اگست ۲۰۲۱ تا ۳۰ جون ۲۰۲۳ بیش از ۴۰۰ اقدام خشونت آمیز در برابر مقام‌ها و نیروهای دولت پیشین ثبت شده که از این میان ۲۹۰ رویداد آن از سوی طالبان بوده است.

در همین حال، شماری از فعالان حقوق بشر می‌گویند که وضعیت حقوق بشری در افغانستان با چالش‌های زیادی رو به رو شده و زندگی را برای مردم دشوار‌تر از قبل ساخت. فقر و تنگ‌دستی، بیکاری، محدودیت‌های کاری در برابر زنان، محرومیت دختران از تحصیل و بسته شدن مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران، زندانی شدن زنان معترض، لت و‌ کوب و زندانی شدن خبرنگاران و محدود شدن آزادی بیان از جمله چالش‌های است که می‌توان به آن اشاره کرد.