راهکار دسترسی به صلح در افغانستان

465

 همایش مشورتی  صلح به ابتکار موسسه خبرگزاری زنان افغانستان امروز  به تاریخ 21میزان 1398 ؛13اکتبر 2019  برگزار گردید.

شرکت کنندگان در این همایش از وزارت صلح، شورای عالی صلح، شبکه منطقه ای زنان و دیگر نهادها  حضور  بهم  رسانند.

مهمترین سوالی  که در این همایش  از اعضای بورد پرسیده شد این بود که  چرا ما به صلح نمیرسیم ؟

هر یک از  اعضاء، برای رسیدن  به صلح و اینکه چرا  ما به  صلح نمیرسیم راهکارها و پیشنهاداتی را مطرح نمودند.

حبیبه سرابی عضو شورای عالی صلح یکی از اعضاء بورد در این همایش می گوید: “ما  به صلح  دست پیدا نمیکنیم مگر  اینکه  تمام  مردم دست  به  دست هم دهیم  و  صدای مان  را  برای  رسیدن  به  صلح  بلند کنیم .

غلام یحیی حازم  ریس عمومی مطالعات  ساحوی وزارت  دولت  در امور صلح می گوید:”حضور زنان در .پروسه مهم و اساسی است  زیرا بیشترین آسیب را زنان در جنگ متحمل میشوند

گللالی اکبری رئیس کمیسیون امور زنان مشرانو جرگه نیز در این مجلس گفت: “نقش مردم  را  در پیشبرد صلح مهم  خوانده و از مردم خواست تا به رسیدن  صلح  واقعی  به دادخواهی خودشان  ادامه  دهند و  مسئولان نیز  در این راستا همگام  با مردم، خواسته های  مردم  را به  گوش  مخالفین  دولت رسانده و از حق مردم دفاع خواهد کرد. تا به یک  صلح واقعی  دست پیدا کنیم .

زرقا یفتلی عضو بورد رهبری  شبکه منطقوی زنان از دیگر سخنرانان مجلس بود که با اشاره به نقش زنان در پروسه صلح گفت: ” یفتلی با ابراز تشکر از خبرگزاری زنان افغانستان  برای مساعد ساختن  این همایش، حضور زنان را در پروسه صلح سمبولیک خواند.”

یفتلی  اضافه  کرد: ”  در نشست های صلح حضور  معنادار زنان را نیافته و نماینده واقعی زنان در این روند وجود نداشته و ندارد .

در پایان این همایش  حاضرین  سوالاتی  را مطرح نمودند و  اعضای بورد پاسخ هایی  را ارائه نمودند .