زنان محل در بندامیر: از زیر ذره‌بین سفیدپوشان و محتسبان طالبان به ستوه آمده‌ایم
زنان محل در بندامیر: از زیر ذره‌بین سفیدپوشان و محتسبان طالبان به ستوه آمده‌ایم
با گذشت یک سال از ممنوعیت زنان به پارک ملی بندامیر می‌گذرد، باشنده‌گان منطقه‌ی بندامیر از قیودات گروه طالبان شکایت دارند.

با گذشت یک سال از ممنوعیت زنان به پارک ملی بندامیر می‌گذرد، باشنده‌گان منطقه‌ی بندامیر از قیودات گروه طالبان شکایت دارند.

شماری آنان می‌گویند، گروه طالبان بر زنان هیچ‌گونه ترحمی ندارند، اگر یک زنی مریض محرم نداشته باشد تا مرکز بامیان سفر کند در مسیر راه با ده‌ها مشکل از سوی نیروهای این گروه مواجه می‌شود.

نزدیک به سه هفته می‌شود که قیودات و سخت‌گیری از سوی نیروهای طالبان بیشتر شده‌ است. باشنده‌گان منطقه بندامیر، به‌ویژه زنان و دختران با گرم شدن هوا و آمدن مسافرها دچار مشکلات بیشتری شده‌اند.

نصیبه یکی از باشنده‌‌گان منطقه‌ی بندامیر است، او در یک مصاحبه اختصاصی به خبرگزاری زنان افغانستان گفت:«شوهرم موتروان است، روز پنج‌شنبه هفته‌ی گذشته، خسر مادرم در حالت کوما بود، به شفاخانه‌ی بامیان انتقال دادیم، برای پایوازی اش رفته بودم، زمان برگشت من و شوهرم را دو ساعتی تمام، نیروهای گروه طالبان ایستاد نمودند که چرا این زن نامحرم را در موترت سوار کردی و کجا می‌بری. شوهرم زیاد اسرار کرد که خانمم است، قبول نکردند، ناچار به رئیس قریه تماس گرفتیم. ایشان تأیید کرد، این زن و شوهر باشنده‌ی اصلی منطقه‌ی بندامیر هستند. بعد دو ساعت انتظار و در تاریکی شب، ما را اجازه‌ دادند تا به خانه برگردیم.»

زهرا، یکی دیگر از زنان بندامیر، گفت:« برای گرفتن پاسپورت به مرکز بامیان رفته بودم. زمان برگشت در مسیر راه چهار نفر از طالبان دو نفر از استخبارات و دو نفر از امر به معروف این گروه موتر ما را ایستاد کردند. مرا گفت کجا می‌روی، گفتم به خانه‌ام، گفت محرمت کجاست، برادرزاده‌ام را نشان دادم، تذکره خواست. تذکره پیشم نبود به بسیار جنجال خود را خلاص کرده و راهی خانه شدیم.»

افزون بر این، لطیفه یکی از باشنده‌گان بندامیر، به خبرگزاری زنان افغانستان گفت:« وقت برگشت از بامیان در سیت پیش‌روی موتر نشسته بودم، پشت سر همه مرد بودند. نیروهای امر به معروف موتروان را اشاره کرد که موتر را گوشه کند. سپس به موتروان گفت چرا این زن را در سیت پیش ‌روی نشاندی.«زن است کم است که در  پیش‌روی بنشیند، زن را چه به نشستن در چوکی پیش‌روی». بعد از آن از خودم سؤال کرد که محرمت کجاست، گفتم شوهرم شهید شده، نه پدر و نه برادر دارم. چکار کنم، بخاطر مشکل‌ام از خانه بیرون نشوم، گفتند وقت محرم نداری اجازه‌ی بیرون شدن از خانه‌ را نداری.»

زنان در افغانستان با مشکلات زیادی مواجه اند. آنان در این کشور حق تحصیل، آموزش، تفریح و حتا اجازه‌ی مسافرت را نیز ندارند.

زنان که شوهران خود را در جنگ‌های داخلی و اردوی ملی از دست داده و یا زنان که پسر ندارند روزانه بخاطر سفر شان به بسیار مشکلات مواجه‌اند. گفته‌ می‌شود که زنان و دختران در ولایت‌ها حتا به شفاخانه ولایتی نمی‌توانند بدون محرم سفر کنند.

خبرگزاری زنان افغانستان

  • نویسنده : خبرگزاری زنان افغانستان
  • منبع خبر : خبرگزاری زنان افغانستان