سرمایه‌گذاری نهاد «آویک» برای دختران بازمانده از تحصیل
سرمایه‌گذاری نهاد «آویک» برای دختران بازمانده از تحصیل
نهاد خیریه «آویک» برای نزدیک به ۵۵۰ زن و دختر بازمانده از آموزش و تحصیل در ولایت پروان وسایل خانه، لوازم خیاطی و گل‌دوزی توزیع کرده است.

نهاد خیریه «آویک» برای نزدیک به ۵۵۰ زن و دختر بازمانده از آموزش و تحصیل در ولایت پروان وسایل خانه، لوازم خیاطی و گل‌دوزی توزیع کرده است.

فریبا، مستعار، مسئول کارگاه خیاطی «دختران محروم از آموزش و تحصیل» که نخواست نامی از وی برده شود در ولایت پروان گفته است. با توزیع کمک‌های این نهاد به دختران بازمانده از آموزش و تحصیل هنر خیاطی آموزش می‌دهد.

بانو فریبا که تجربه‌ی پنج ساله در هنر خیاطی دارد، می‌افزاید:« نزدیک به سه سال می‌شود همچنان دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها بروی دختران مسدود است، شمار از آنان در کنج‌خانه‌‌های شان با انواع خشونت‌های خانه‌گی، مشکلات بد اقتصادی، افسرده‌گی و ده‌ها مشکلات دیگر، دست‌و‌پنجه‌ نرم می‌کنند، اکنون این وسایل به آنان توزیع شده تا از آن بتوانند برای مشکلات خود و خانواده‌ی خود استفاده کنند.»

افزون بر این، حافظ راز محمد یاسر، رئیس صنعت و تجارت ولایت پروان نیز گفته است، پس از سروی دقیق از مرکز پروان و شش ولسوالی این ولایت، زنان و دختران که از آموزش و تحصیل باز مانده و مستحق چنین کمک‌ها هستند، از سوی نهاد آویک انتخاب گردیده‌اند.

آقای یاسر هدف و منظور این نهاد را زمینه کار و تقویت استقلال مالی برای زنان و دختران خوانده و گفته است:« این کمک‌ها شامل چرخ‌خیاطی، یخ‌چال، ماشین زک‌زاک، سوزن، اتو، آب تصفیه‌کن، نخ و ده‌ها نوع وسایل خانه، لباس‌ها و موادهای کاری خیاطی برای ۸۰ گروه از زنان مستحق و آن عده زنان که علاقه و پشت‌کار به هنر خیاطی دارند، توزیع شده‌است.»

او افزوده است، زنان که جواز رسمی کار را دارند، با دریافت این وسایل بعد از این می‌توانند کار کنند و مشکلات اقتصادی خود و خانواده‌ی خود را رفع گردانند.

تعدادی از زنان که این کمک و وسایل خیاطی و لوازم خانه را دریافت کرده‌، نیز گفته‌اند، با توزیع این کمک‌ها می‌توانیم نیازهای خود و خانواده‌ای خود را در داخل خانه تأمین کنیم.

 

خبرگزاری زنان افغانستان

  • نویسنده : خبرگزاری زنان افغانستان
  • منبع خبر : خبرگزاری زنان افغانستان