سریال شیرین؛ تلنگری مثبت بر دنیای سینما در افغانستان

3519
سریال شیرین از سریال های جدید است که در حال حاضر از رسانه خصوصی طلوع نشر می گردد

در این شب ها سریال شیرین را از تلویزیون طلوع می بینم، ماجرای زنی که با فرزندانش در ناملایمات زندگی از قریه به شهر کابل می آید، نگاه هرزه گونه جامعه را بر تنش حس می کند، از سویی تعقیب و گریز و از سویی ترس از سایۀ مردانی که مانند کابوس های مداوم او را فراری تر میسازد و شوهری که با نکاح اجباری از قریه به دنبال شیرین میرود تا شاید امیدی به برگشت او به زندانی چون خانه اش داشته باشد.
شیرین داستان زنان بسیاری است که در زیر پوست شهر هراسان و نامرئی زندگی می کنند تا شاید بتوانند در مجادله با مشکلات با وقار زندگی نمایند.
بازی هنرمندانه و فوق العادۀ لینا علم Leena Alam نقش بارزتری در این سریال دارد، نحوۀ گریم، پوشش، چهره پردازی و گویش مسلط یک زن تنها اما خسته گی ناپذیر در قالب خانم اطرافی ولی زیرک و باهوش، جایگاه ویژه ای به نقش محوری این بازیگر توانا داده است. 


عزیز دلدار بعنوان نویسنده این سریال و همچنان با نقش آفرینی غفور که در مقابله با مافیا و باندهای فساد درون حکومتی از مقامش در ریاست امنیت استعفا میدهد نیز امیدواری دیگری بر نقش محوری یک مرد در این سریال میدهد، عزیز دلدار ثابت ساخت که هنرپیشۀ خوبی است که با طبیعی ترین دیالوگ ها و اکشن و حرکت های طبیعی و زیبا در سریع ترین زمان در قلب مخاطبان خود جای گرفته است.
این سریال با کارگردانی غفار آزاد Ghafar Azad یکی از سینماگران موفق کشور است. طبیعتا حضور بازیگران دیگری در این سریال همچون سید مهران فرهاد، قدوس فرهمند، اسد تاجزی، سید مرتضی علوی، حسیبا ابراهیمی، صدام واحدی و دیگران توانسته تا حد قابل قبولی عطش علاقمندان محصولات سینمایی افغانستان را برآورده سازد.
در مجموع بازیگران و هنرپیشه گان سریال شیرین از توانمندی های زیادی برخوردارند، نوع پوشش، صحنه پردازی، ، لوکشن های متعدد، کیفیت بالای فلمبرداری، زاویۀ دید در بخش های گوناگون، همذات پنداری داستانی، دیالوگ های دلپذیر و عمدتا با لهجه های عامیانه؛ این سریال را دیدنی تر کرده است.
در نتیجه میتوان گفت که سریال های ساخته شده در افغانستان آهسته آهسته جایگاه خود را در میان مردم پیدا کرده است، مردم مشتاقند تا خود را، فرهنگ، باور و ذهنیت های خود را در سریال ها ببینند. شاید زمان آن رسیده است که کم کم بساط سریال های ترکی و هندی را در رسانه های خود کاهش دهیم و به جای آن محصولات هنری خودمان را در سطح رسانه ها و جامعۀ هنری کشور ترویج نماییم.
.
مهدی ثاقب