شش تیم والیبال بانوان با یکدیگر به رقابت پرداختند

768

لیک والبیبال دختران با حضور شش تیم برتر برای اولین بار برگزار شد.

این رقابتها  با شعار صلح وبا پیروزی تیم هلال احمر و نایب قهرمانی تیم دختران صلح به پایان رسید.

رقابت های والیبال دختران توسط ریاست تربیت بدنی وزارت معارف و فدراسیون والیبال افغانستان به هدف تقویت ورزش زنان در کشور؛ راه اندازی گردید.

این مسابقات به منظور حمایت از ورزش بانوان و انتخاب چهره های برتر برای تیم ملی والیبال بانوان برگزار گردیده و چهره های برتر نیز شناسایی گردید.

این رقابت ها در حالی برگزار می گردد که ورزش افغانستان با چالشهای زیادی به خصوص در عرصه ورزش دختران روبرو است. سرو و صدا هایی مبنی بر سوء استفاده از زنان در نهاد های ورزشی وجود دارد و این امر باعث شده است تا خانواده ها، ورزش زنان و دختران را نپسندیده و محدودیت هایی را برای ورزش زنان ایجاد کنند.

«فروزان هادی» از دختران ورزشکار در رشته والیبال است که از ولایت بغلان به کابل آمده و کپتان تیم ملی والبیبال دختران افغان می باشد. او می گوید؛ در مدت زمانی که مصروف ورزش والیبال است تا کنون زمینه بازی در یک میدان بازی مناسب برای بازی کردن نداشته است

در مجموع ورزش افغانستان با چالشهای زیادی از جمله عدم حمایت مالی از ورزشکاران در افغانستان روبرو است. باید یاد آور شد که بانوان در این زمینه با چالشهای بیشتری نسبت به مردان برخوردار هستند؛ زیرا فرهنگ جامعه سنتی ،افغانی باعث شده است تا تعداد زیادی از زنان نتوانند فعالیت های ورزشی داشته باشند.

مژگان نصرتیار