شماری از فعالان حقوق زن در کابل، به ادامۀ نشست‌های سری نماینده‌گان طالبان با ایالات متحده اعتراض دارند

555

زنان برای  حضور در گفت گوهای صلح  یک کمیته  40 نفری را ایجاد می کنند

پنجمین دور گفت‌وگوهای نماینده‌گان ایالات متحدۀ امریکا و طالبان، پس از دو روز وقفه، روز شنبه  11 حوت در دوحه از سر گرفته شدند و تاکنون ادامه دارند.

در حالی‌که نماینده‌گان طالبان و امریکا پس از این وقفۀ دو روزه، برای دومین روز سرگرم گفت و گوها هستند، اما تاکنون اطلاعاتی دربارۀ جزییات این گفت وگوها به بیرون داده نشده‌است.

منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که تا هنگام رسیدن به یک توافق نهایی دربارۀ چگونگی بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان و این‌که افغانستان در برابر جهان تهدیدی نباشد، جزییات دیدارهای دوطرف همه‌گانی نخواهند شد.

سیداکبر آغا، از اعضای پیشین گروه طالبان در این باره می‌گوید: «طالبان می‌خواهند که امریکاییان در جریان شش ماه از افغانستان بیرون شوند، اما امریکاییان می‌گویند که آنان در شش ماه نمی‌توانند بیرون شوند.»

همزمان با این، شماری از فعالان حقوق زن در کابل، به ادامۀ نشست‌های سری نماینده‌گان طالبان با ایالات متحده اعتراض دارند.

این فعالان حقوق زن، روز یک‌شنبه 12حوت در یک گردهمایی در پارک شهرنو در کابل، هشدار دادند که هیچ‌کس حق ندارد در غیبت زنان در بارۀ سرنوشت آنان تصمیم بگیرد.

محبوبه سراج، یکی از این فعالان حقوق زن گفت: «اکنون همه منتظر استند که امریکا چه می‌خواهد و امریکا هم جزئیات را با ما شریک نمی‌سازد، همرای نظام هم شریک نمی سازد و ما اصلأ نمی‌فهمیم که چه گپ است.»
فروزان نورزی، فعال دیگر حقوق زن نیز افزود: «در غیبت ما تصمیم می‌گیرند و می‌پندارند که کس چیزی نمی‌گوید، اما اکنون زنان صدای شان را بلند می‌کنند و حق شان را می‌خواهند.»

با این همه، چگونگی بیرون شدن نیروهای خارجی و این‌که افغانستان به هیچ کشوری تهدیدی نباشد دو موضوعی استند که در گفت‌وگوهای قطر مطرح شده‌اند، اما جزئیات دربارۀ این دو موضوع نیز روشن نیستند.

مولوی قلم‌الدین، رییس حزب حرکت انقلاب اسلامی افغانستان و وزیر امر به معروف و نهی از منکر دورۀ طالبان اما می‌گوید که جزئیات این دو مورد هم پس از توافق روی آن‌ها، همه‌گانی خواهد شد: «اگر دربارۀ این دو موضوع مهم به توافق برسند، در آن صورت جزییات به بیرون می‌براید و اگر به توافق نرسند، بیرون آمدن جزئیات دربارۀ این نشست بی معنا است