شهردار زن در افغانستان بعد از هشت ماه کارش را آغاز کرد

535

ظریفه غفاری که هشت ماه پیش به عنوان شهردار میدان‌شهر، مرکز ولایت میدان‌وردک در غرب کابل انتخاب شده بود، رسما کارش را به عنوان شهردار میدان وردک آغاز کرد.

غفاری اظهار داشت یکی از موانع عمده که در مدت هشت ماه گذشته نتوانسته کارش را آغاز کند، “نگاه مردسالارانه” در جامعه  بود.

او قرار بود در 24  قوس رسما به عنوان شهردار معرفی شود، اما افراد مسلح مانع ورود او به ساختمان شهرداری میدان‌شهر شدند.

به گفته غفاری، خیلی‌ها فکر می‌کردند که یک شهردار زن قادر نیست که یک شهر را اداره کند. او افزود: “به باور آنها، زنان باید در آشپزخانه‌ها باشند تا در پشت میز تصمیم گیری‌ها.”

این شهردار زن با بیان اینکه هشت ماه شبانه روز برای رسیدن به این مقام و دفاع از حقش تلاش کرده است،  در این مدت با بزرگان و افراد با نفوذ محلی نیز گفتگو کرده تا نظر آنان را برای آغاز کارش جلب کند.

این شهردار جوان قبلا گفته بود که سه نامه رسمی از کابل برای معرفی‌اش به ولایت میدان وردک برده است و به تمام نهادهای دولتی سرزده تا برای آغاز کارش به او کمک کنند.

رئیس جمهوری در انتخاب شهرداران افغانستان نقش مستقیم دارد. حتی بارها خود اشرف غنی،برای انتخاب شهرداران این کشور از آنان مصاحبه گرفته است.

در سال ۱۳۸۷ عذرا جعفری، نخستین زنی بود که از سوی اداره ارگان‌های محلی افغانستان به عنوان شهردار نیلی، مرکز ولایت دایکندی، در مرکز افغانستان منصوب شد.

بنا به قانون اساسی افغانستان شهرداران باید به صورت انتخابی و با آرای مردم برگزیده شوند، اما تا اکنون انتخابات شهرداری‌ها برگزار نشده است.