برای دومین بار دختران کوهنورد بامیان قله شاه فولادی را فتح کردند
برای دومین بار دختران کوهنورد بامیان قله شاه فولادی را فتح کردند

شاه فولادی بلندترین و معروف ترین قله ای رشته کوه های بابا در ولایت باستانی بامیان است که (۵۱۴۰) متر از سطح بحر ارتفاع دارد و همیشه پوشیده از برف است. کوهنوردی یکی از ورزش های خطر ناک و پر هیجان میباشد، اما ورزشکاران کوه های بابا را مناسب ترین مکان برای ورزش کوهنوردی دانسته […]

شاه فولادی بلندترین و معروف ترین قله ای رشته کوه های بابا در ولایت باستانی بامیان است که (۵۱۴۰) متر از سطح بحر ارتفاع دارد و همیشه پوشیده از برف است.
کوهنوردی یکی از ورزش های خطر ناک و پر هیجان میباشد، اما ورزشکاران کوه های بابا را مناسب ترین مکان برای ورزش کوهنوردی دانسته و می‌گویند که دختران در کنار پسران ورزش می‌کنند و موفقیت های بزرگی بدست می آوردند.
تمنا جهان و نازیمه خیرزاد نخستین بانوان هستد که قله شاه فولادی بامیان را یک ماه قبل فتح کردند که اینبار گروه هشت نفری دختران ورزشکار افغانستان هر یک عاقله هاشمی، زهرا کریمی، فاطمه سلطانی،حسنیا حسین زاده، مبارکه محمدی،اژینا جهان بین،مرضیه مهاجر و ریحانه محمدی به تاریخ ۲۳ ثور ۱۴۰۰ خورشیدی ساعت ۲:۵۲ دقیقه بعد ازظهر موفق به فتح قله شاه فولادی شدند.


عاقله هاشمی به همکاری فاطمه سلطانی این گروه هشت نفری را رهبری کردند. عاقله و فاطمه کسانی هستند که برای اولین بار در تاریخ افغانستان‌ قله نو شاخ بدخشان که بلندترین قله سلسله کوه های کشور را فتح کرده بودند.
تیم کوهنوردی متشکل از ۱۲ نفر عضو می باشد که ۸ نفر عضو تیم را بانوان تشکیل می‌دهد.
عتیق الله عتیق، معاون ولایت بامیان در دیدار با ورزشکاران زن کوهنورد افغان که موفق به فتح قله شاه فولادی برای دومین بار شدند گفت که طبعیت و کوه های زیبا این ولایت مکان مناسب برای کوهنوردان داخلی و خارجی است و اداره محلی بامیان آماده همکاری با کوهنوردان است.
زهرا کریمی که عضو این تیم بود می‌گوید هدفش نشان دادن توانایی بانوان در کنار مردان است که زنان می‌تواند در پهلوی مردان کار های بزرگی انجام بدهند.
زهرا کریمی و دختران هم تیم اش در شرایط اقدام به فتح قله شاه فولادی کردند که بیشتر زنان از ناامنی شدید رنج می‌برند و او می‌خواهد روزی به بلندترین قله های جهان (ایوریست) نیز صعود کند.
مریم حسنی ،بامیان ۲۶ ثور ۱۴۰۰