زنان در قرنطین

231

دوران قرنطینه و بالا رفتن  آمار خشونت ، گزارش‌ها از اکثر کشورهای جهان در همین سه ماهه اخیر، نشان از افزایش خشونت خانگی دارد. علل متفاوتی باعث این فزونی است.

عامل نخست، ماندن در محیط دربسته به مدت طولانی است که تنش‌ها، اختلاف‌ها، و تقابل غرورها و اختلاف سلیقه‌ها را افزایش می‌دهد. عامل دوم، نگرانی از وضعیت معیشت، هراس از آینده، بیکاری و ترس از ابتلا به بیماری واگیر است که آن نیز تنش‌های خانوادگی را بیشتر می‌کند. از آنجا که زنان اغلب حلقه ضعیف‌تر حلقه خانواده و جامعه هستند، بیشتر در معرض تعرض جنسی و جسمی قرار می‌گیرند؛ به ویژه در کشورهایی که مردم و زنان از پشتیبانی‌های ویژه از سوی دولت‌ها برخوردار نیستند. خشونت خانگی در زمان قرنطینه چنان شدت یافته است که به یکی از دغدغه‌ها و اولیت‌های جدی سازمان ملل تبدیل شده است. سازمان بهداشت جهانی شایع‌ترین موارد نقض حقوق بشر در دنیا را از آن زنان می‌داند، زیرا از هر سه زن یک نفر مورد خشونت جسمی یا جنسی قرار می‌گیرند. در گزارش سازمان ملل تحت عنوان «پیشرفت زنان جهان»، خطرناک‌ترین مکان برای زنان، خانه آنها اعلام شده است. بیش از نیمی از زنانی که به قتل می‌رسند، توسط اعضای خانواده‌های خود کشته می‌شوند. در گزارشی  که خبرگزاری زنان افغانستان  به این موضوع پرداخته  امارهای اعلان شده و مراجعین  به مراکز نیست  این امار  ناگفته های  پنهانی  زنانی میباشد که در خانه میماند و تمام ناملایمات را تحمل میکنند.بخاطر ترس ازجامعه مرد سالارانه  افغانستان است. ،رقیه نام مستعار زنی است که در  دوران قرنطین بدترین  رفتارهای شوهر،خشو و برادر شوهر را به اجبار تحمل کرده است.

رقیه می گوید: از سکوت  در مقابل  لت کوب و توهین خانواده شوهرش  درمانده است ولی  بخاطر ترس از آبروی فامیل تحمل کردم.

رقیه از اقتصاد خراب و اینکه شوهرم کراچی  رانی میکرد زمانی که  فروش نداشت  پول نان خشک هم در خانه موجود نبود، اقتصاد خراب و ماندن  درخانه شوهرم  را دیوانه ساخته  بود و برای  ارامش  مرا لت کوب میکرد.دشنامهای  پی هم و  لت کوب  مرا سخت افسرده ساخته به  طوری که دیگر نمیخواهم  زنده  بمانم. رسیدگی به اطفال و خانه کار خیلی  سختی است، دل خوش میخواهد که من  ندارم .او تنها عامل ماندن در خانه را ،اطفالش و ترس  از  آبرو خواند.

زنان زیادی  از خشونت و بدرفتاری خانواده هایش شکایت دارند اما بخاطر بافت سنتی و جامعه مرد  سالارانه و فساد در درون مراگز حمایتی زنان را وادار  به تحمل در مقابل ناملایمات میکنند.

زینب نام مستعار دختری که در زمان نامزدی مورد اهانت و لت کوب  قرار گرفته است تصمیم  به طلاق  میگرد و اما  این اقدام  مصادف  میشود  با قرنطین و زینب مشکلاتش چندین  برابر میشود. از یک طرف حرفای نامربوط همسرش و از  طرفی  دیگه  بی پولی و درخواستهای  بی معنای  وکیلی که  برای  پیش  برد پرونده اش  با ایشان  به تماس  میشود.

زینب می گوید: خیلی  درگیرم، اوضاع مالی خراب حرفهای مردم کنایه و حرفهای  نیش دار همسر و خانواده اش مراخسته ساخته است در این بین وکیل که  برای پیش برد کارهای  طلاقم انتخاب کردم مرا مورد ازار اذیت قرار میدهد، ازمن میخواهد  یا همراه من  باش و یا اینکه پولی که  قرار داد کردیم  را یکجا پرداخت کن، توان مالی ندارم. قبل از قرنطین  کار میکردم  اما در حال حاضر بیکارم ، به جامعه  مردان بی اعتبارشدم وخیلی وقتها خسته درمانده و به خودکشی فکر میکنم .

یکی دو نمونه از خشونتهای که  بر زنان وارد میشود میباشد و پشت  هر در بسته چه  برزنان میگذرد. در  پیوند در این گزارش نظرروانشناسان  را جویا خواهیم شد . ادامه دارد….