قومندان کفتر فرمانده مشهور زن در ولایت بغلان

41

طالبان پنج روز قبل اعلام کرده بود که بی‌بی عایشه معروف به قومندان کفتر از فرماندهان صاحب آوازه زن در ولایت بغلان به این گروه پیوسته است.

ما مسئولان محلی ولایت بغلان گفته‌اند که این فرمانده عضو نیروهای امنیتی و خیزش مردمی نبوده و یک فرد عادی محسوب می‌شد که در خانه خود زندگی می‌کند.

ویس الدین صمیمی، فرمانده پلیس بغلان نیز به زلمی آشنا خبرنگار بی‌بی‌سی در شمال شرق افغانستان گفته که فرمانده کفتر در کنار اینکه عضو نیروهای امنیتی افغانستان نبود، نیروی نظامی نیز در اختیار نداشت. به گفته او فرمانده کفتر به دلیل سن زیاد بیمار است و فعالت نظامی ندارد و اکنون به سختی قادر به راه رفتن است.

حنیف کوهگدای، از اعضای شورای ولایتی بغلان نیز به بی‌بی‌سی گفت که به دلیل ارتباط خویشاوندی فرمانده کفتر با اعضای طالبان، افراد این گروه وارد دره سوجان ولسوالی نهرین ولایت بغلان، محل سکونت او شده که یک منطقه کوهستانی است.

او مدعی است که قومندان کفتر به طالبان پیوسته و سلاحش را نیز افراد طالبان گرفته‌اند.

جاوید بشارت، سخنگوی پلیس بغلان به بی‌بی‌سی گفت که قومندان کفتر در نهادهای امنیتی افغانستان ثبت و رسمی نیست. او یک فرمانده سابق جهادی بود که بعد از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ به عنوان فرد عادی زندگی می‌کرد.او گفت قومندان کفتر فرماندهی هیچ نیروی محلی را به عهده نداشته که به طالبان تسلیم شده باشد.

آقای کوهگدای گفت مردم شایعه کرده‌اند که طالبان حکم اعدام قومندان کفتر را صادر کرده و قرار است او در ولایت قندوز محاکمه شود.

او مدعی است که قومندان کفتر به اندازه شهرتش، قدرت نظامی نداشت. به گفته او چند نفر از اطرافیانش در دور و برش بود که با آمدن طالبان آنان نیز فرار کرده اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان خبر اعدام قومندان کفتر را شایعه دانسته و گفته که قومندان کفتر به زندگی عادی خود اکنون ادامه می‌دهد.

قومندان کفتر در سال ۲۰۱۶ از کابل دیدار کرد. سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان از او به عنوان یکی از زنان تاثیرگذار و شناخته شده این کشور یاد کرد.

آقای دانش نقش او را به عنوان یک فرمانده “نترس و شجاع” در جهت تأمین امنیت مردم آن ولایت و “مبارزه با هراس افگنان” سازنده خوانده بود و گفته بود که قوماندان کفتر می‌تواند الگوی خوبی برای زنان کشور باشد.

این فرمانده نظامی در زمان تهاجم شوروی وقت بر افغانستان اسلحه برداشته و فرماندهی صدها تن از نظامیان تحت امرش را در ولایت بغلان به عهده داشته است. دفتر آقای دانش در سال ۲۰۱۶ نوشته بود که او در راستای حمایت و تشویق مردم به مبارزه علیه گروه‌های “تروریستی” در ولایت بغلان به خصوص در ولسوالی نهرین آن ولایت نقش اثر گذار دارد.

قومندان کفتر در دیدار با معاون رئیس جمهوری افغانستان گفته بود که در جبهات مختلف و جنگ با دشمنان افغانستان شوهر و دو پسرش کشته و نزدیک به چهل تن از اقارب و نزدیکانش نیز قربانی شده‌اند.