ماجرای شهردار کابل در بلاک عمرگلستان

149

روز گذشته شماری از باشنده‌گان بلاک «عمرگلستان» واقع ناحیۀ نهم شهر کابل ادعا کردند، دختری را دیده‌اند که به گونۀ مشکوکی وارد خانه‌یی شده‌ که داوود سلطان‌زوی، شهردار کابل در آن سکونت داشته است. آقای سلطان‌زوی در پیوند به این خبر واکنش نشان نداده و شهرداری کابل نیز در پیوند به آن چیزی نمی‌گوید.

نعمت‌الله بارکزی رئیس نشرات شهرداری کابل، مشروط به این که دیدگاه او موضع شهرداری تلقی نشود با سلام‌وطندار می‌گوید، «تهمت» بر آقای سلطان‌زوی و نام‌بردن شماری از بانوان در شبکه‌های اجتماعی، در حالی که هیچ سندی دال بر اثبات آن وجود ندارد، تکرار و تداعی «حادثه فرخنده» است.

در 28 حوت سال 1393، شماری از مردان خشمگین، یک دختر 28 ساله را در کنار مسجد شاه دوشمشیره کشتند و سپس جسد او را در بستر خشک دریای کابل به آتش کشیدند. آقای بارکزی با ذکر «حادثه فرخنده» اشاره به این رویداد دارد. او می‌گوید، به دلیل این که ماجرا خارج از زمان رسمی اتفاق افتاده، و شهرداری کابل به صورت رسمی نمی‌تواند در این مورد ابراز نظر کند.

اما قصه چیست؟

چه‌گونه‌گی رویداد روز گذشته، به دلیل ممانعت خبرنگاران از سوی پولیس و عدم ارایه جزئیات از سوی نهادهای مسئول، پوشیده مانده و آن‌چه که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، بیشتر صورت «شایعه» دارد. اما پخش خبر حضور شهردار کابل، در روز دهم محرم، همراه با یک دختر در یکی از آپارتمان‌های بلاک عمرگلستان، واقع در مکروریان سوم، به گونه گسترده، این روز را تحت شعاع قرار داد.

در آغاز کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشتند که شهردار کابل در حال «ارتکاب فعل زنا» از سوی باشنده‌گان محل بازداشت شده و باشنده‌گان محل، شهردار را مورد لت‌وکوب قرار داده‌اند. در پی آن یک نوار ویدیوی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد که در آن یک دختر، در میان جمعیتی از مردان حضور دارد، اما این نوار، هیچ جزئیاتی در مورد حادثه ارائه نمی‌کند.

پس از آن شماری از کاربران، شبکه‌های اجتماعی این خبر را منتشر کردند که شهردار کابل، همراه با یک دختر در یکی از آپارتمان‌های، بلاک عمرگلستان در محاصرۀ مردم قرار دارد و پولیس برای نجات شهردار از چنگ مردم به صحنه آمده است.

فرهاد یوسف، یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در صفحۀ فیس‌بوک خود نوشته است که آقای سلطان‌زوی در شهرک عمرگلستان واقع در مکروریان سوم در بلاک خود از سوی همسایه‌هایش محاصره شده است. پس از این که منابع در این مورد معلومات ندادند، به بلاک عمرگلستان رفتیم، اما هیچ کسی حاضر به گفت‌وگو در این زمینه نشد. محافظان آپارتمان به ما اجازۀ ورود به آپارتمان را ندادند. به گفتۀ آنان، ساکنان ساختمان از محافظان خواسته‌اند تا هیچ رسانه‌یی را اجازه ندهند از دروازۀ ورودی پارکینگ ساختمان عبور کنند.

به گفتۀ محافظان این آپارتمان، مردم این محل گفته‌اند که در شبکه‌های اجتماعی «آبروی‌شان رفته‌» و نمی‌خواهند بیشتر از این در مقابل رسانه‌ها «رسوا» شوند.

با وجود تمام این ادعاها، اما آقای سلطان‌زوی هنوز هیچ واکنش رسمی در این مورد نداشته است.

با این حال برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از هم‌رسانی چنین شایعاتی انتقاد می‌کنند و می‌گویند، نشر چنین مواردی کار نادرست است.

هم‌زمان با افزایش واکنش کاربران اجتماعی تصاویر دو خانم به عنوان افرادی که وارد آپارتمان عمرگلستان شده‌اند دست‌به‌دست شد. اما این دو خانم ادعاهایی که در شبکه‌های اجتماعی بر علیه‌شان صورت گرفته را رد می‌کنند. شماری از منتقدان نیز می‌گویند که نباید بدون داشتن مدرک و ثبوت، علیه افراد و اشخاص ادعا کرد و به آنان اتهام بست.

منبع سلام وطندار