محدودیت‌ها فرا راه خبرنگاران زن و بیکاری اجباری آنان در ولایت بلخ
محدودیت‌ها فرا راه خبرنگاران زن و بیکاری اجباری آنان در ولایت بلخ

خبرگزاری زنان افغانستان: دوسال گذشته سال مملو از فشار و چالش‌ برای خبرنگاران زن در سراسر کشور مخصوصا ولایت بلخ بوده است. طا.لبان با وضع محدودیت‌ها و تهدیدات شان بر رسانه‌ها، آزادی بیان و خبرنگاران زن، سبب بیکاری حدود ۹۰ درصد خبرنگاران در ولایت بلخ شده است. شمار زیاد از خبرنگاران زن برای ایمن ماندن […]

خبرگزاری زنان افغانستان: دوسال گذشته سال مملو از فشار و چالش‌ برای خبرنگاران زن در سراسر کشور مخصوصا ولایت بلخ بوده است.

طا.لبان با وضع محدودیت‌ها و تهدیدات شان بر رسانه‌ها، آزادی بیان و خبرنگاران زن، سبب بیکاری حدود ۹۰ درصد خبرنگاران در ولایت بلخ شده است.

شمار زیاد از خبرنگاران زن برای ایمن ماندن جانی و حیثیتی وظایف شان را ترک کرده اند، زیرا از سوی افراد طا.لبان تهدید و لت‌و‌کوب می‌شدند.

مروه پاینده (نام مستعار) طی صحبتی با خبرگزاری زنان افغانستان می‌گوید، «خبرنگاری در این دوسال با چالش‌ها و قیودات فراوان به همراه بود، در مزارشریف هر اتفاقی که از سوی برخی رسانه‌ها بازتاب داده می‌شد، نیروهای طا.لبان کارکنان رسانه‌ها را زیر فشار قرار می‌دادند که شما چرا این موضوعات را پیگیری کرده‌اید گرچه بعضی از آن موارد از سوی خبرنگاران پیگیری نشده بود، به دلیل تهدیدات زیاد من و بسیاری از همکارانم از وظیفه مان دست کشیدیم.»

در این اواخر محدودیت‌ها و فشارهای زیادی بالای خبرنگاران در این ولایت اعمال شده و می‌شود، هر خبری که از این ولایت بازتاب داده می‌شد نیروهای طا.لبان در صدد بازداشت خبرنگاران این ولایت بر می‌آمدند و با آن‌ها برخورد شدید داشتند.

از همین رو است که طی دوماه پسین خبرنگاران و منابع مردمی برای بازگو کردن رویدادها و اتفاقات خشونت‌بار مربوط این ولایت، از ترس جان شان حاضر به شریک سازی اطلاعات نمی‌شوند، بسیار به مشکل با گذر از هفت خوان رستم و احتیاط مزید حاضر به همکاری با رسانه‌ی مستقل می‌شوند.