معنای پنهان جایزه صلح نوبل برای زن زندانیِ فعال حقوق بشر
معنای پنهان جایزه صلح نوبل برای زن زندانیِ فعال حقوق بشر

خبرگزاری زنان افغانستان: کمیته صلح نوبل امروز ۶ اکتبر، جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۳ را به نرگس محمدی فعال حقوق بشر زندانی در ایران اهدا کرد. طبق معلومات نهادهای معتبر، نرگس محمدی و محبوبه سراج هر دو مشترکا کاندیدای جایزه صلح نوبل بودند؛ اما براساس اظهارات بعضی از رسانه‌ها و ارسال پیام‌های متعدد به کمیته […]

خبرگزاری زنان افغانستان: کمیته صلح نوبل امروز ۶ اکتبر، جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۳ را به نرگس محمدی فعال حقوق بشر زندانی در ایران اهدا کرد.

طبق معلومات نهادهای معتبر، نرگس محمدی و محبوبه سراج هر دو مشترکا کاندیدای جایزه صلح نوبل بودند؛ اما براساس اظهارات بعضی از رسانه‌ها و ارسال پیام‌های متعدد به کمیته گزینش جایزه صلح نوبل، اتهاماتی مبتنی بر تایید فعالیت‌های زن ستیزی طالبان از سوی محبوبه سراج و تایید نقض موارد گسترده حقوق بشر در آخرین روزها خانم محبوبه سراج از لیست نهایی حذف شد.

کمیته صلح نوبل، در بیانیه‌ای ­­خانم نرگس محمدی را به دلیل مبارزه علیه سرکوب، خشونت و تبعیض علیه زنان و تلاش­‌های برای تقویت ارزش­‌های حقوق بشر و آزادی بیان شایسته این جایزه اعلام کرد. این کمیته می­‌گوید، امیدوار است که نرگس محمدی آزاد شود تا بتواند در مراسم دریافت جایزه خود حاضر شود.

هرچند خانم محمدی تا کنون چندین جایزه بین المللی از جمله «جایزه سخاروف انجمن فیزیک امریکا در سال ۲۰۱۸»، «جایزه الکساندر لانگر در سال ۲۰۰۹»، و «جایزه روز جهانی آزادی و مطبوعات در سال ۲۰۱۶» را دریافت کرده است.

نرگس محمدی یک زن فعال مدنی، مدافع حقوق بشر، مبارز آزادی و زندانی سیاسی در جمهوری اسلامی ایران است. او عضو سابق شورای عالی سیاست­‌گذاری اصلاح­‌طلبان تحکیم وحدت و نایب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر است. وی از مخالفان سرسخت رژیم استبدادی ایران است.

نرگس محمدی متولد ثور ۱۳۵۱،  در رشته فیزیک کاربردی درس خوانده است، او پس از پایان تحصیلات خود به عنوان مهندس و هم­‌چنین مقاله نویس در روزنامه­‌های اصلاح‌طلب مشغول کار شد. این فعال مدنی و حقوق بشر، در سال­‌های دانشجویی فعالیت­‌های مدنی و سیاسی خود را آغاز کرد.

خانم محمدی هرچند از دوران دانشجویی به دلیل مدافع حقوق بشر و انتقاد از رژیم حاکم، تجربه بازداشت و زندان را داشت. اظهارات و فعالیت­‌های صریح نرگس محمدی در عرصه­‌های سیاسی سبب شده او را نه تنها به عنوان فعال حقوق بشر بلکه در عرصه­‌های سیاسی نیز فعال بوده است.

خانم محمدی از جمله ۱۵  فعال سیاسی و مدنی ایرانی است که حکومت ایران را «اصلاح ناپذیر» دانسته و خواستار برگزاری همه­‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل متحد شده است. او در کارزار «لغو گام به گام اعدام» موسوم به «لگام» مشغول به فعالیت شد و در سال­‌های گذشته با اتخاذ مواضعی مانند «لزوم گذار از حکومت جمهوری اسلامی و استبداد دینی» و هم­‌چنین «تحریم انتخابات» لحن تندتری به فعالیت­‌هایش داده بود. او پس از اعتراض­‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، ابتدا ممنوع­‌الخروج و سپس در جوزا ۱۳۸۸، بازداشت شد.

هم­‌چنین دیداری که نرگس محمدی در سال ۱۳۹۳ در تهران با کاترین اشتون، هماهنگ کننده وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا داشت، بازداشت وی را در پی­‌آورد.

وضعیت نامناسب جسمانی خانم محمدی در دورانی که در زندان بود، باعث شد که او را بارها به بهداری زندان و شفاخانه منتقل شود. سرانجام خانم محمدی ۱۷ میزان ۱۳۹۹، پس از آنکه شامل قانون تازه تصویب شده کاهش مجازات حبس شد، از زندان آزاد شد.

خانم محمدی سرانجام در جوزا ۱۴۰۰، به اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «تحصن در دفتر زندان»، «تمرد از ریاست و مقامات زندان»، و «تخریب شیشه­‌ها»و «افترا» به ۸۰ ضربه شلاق تعزیری، ۳۰ سال حبس تعزیری و پرداخت دو فقره جزای نقدی محکوم شد، محکومی که عقرب ۱۴۰۰، اجرایی شد.

خانم محمدی اکنون در زندان ایران است. با این همه از درون زندان نیز فعالیت خود را با شرحی روایت­‌هایی از رنجی که بر زندانیان می­‌گذرد و از مبارزات مردم ایران و فعالان سیاسی و حقوق بشری حمایت کرده است.

او در زندان حمایت خود را از تظاهرات کنندگان اعلام کرد، او موفق شد مقاله­‌ای را که «نیویورک تایمز» در اولین سالگرد کشته شدن مهسا امینی منتشر کرد، به بیرون بفرستد. پیام او این بود: «هرچه بیشتر ما را زندانی کنند، قوی­‌تر می­‌شویم». او در اسارت نیز به شکل غیر مستقیم از تظاهرات کنندگان حمایت کرده است.

او هم­‌چنین بارها «تعرض و اذیت و آزار جنسی زنان» در زندان­‌ها و حتا در محل وهنگام بازداشت واکنش نشان داده، اعتراض کرده و دراین باره نامه­‌ای هم خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه  حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران نوشته است. محمدی دراین نامه تاکید کرده است که «آزار و تعرض جنسی، بخشی از برنامه­‌های سرکوب حکومت علیه زنان معترض و مبارز است».

نرگس محمدی در حال حاضر در زندان اوین ایران زندانی است. او ۱۳ بار بازداشت شده و ۵ بار حکم محکومیت گرفته است. این احکام در مجموع شامل ۳۱ سال زندان و ۱۵۴ ضربه شلاق می­‌شود.

به پاس یادآور زحمات و تلاش­های بشر دوستانه­‌ای وی کمیته صلح نوبل؛ جایزه صلح نوبل را به وی اهدا کرد. به امید اینکه خانم نرگس محمدی از بند آزاد شود.