ممنوعیت از تحصیل، هیولای بزرگ فراروی دختران افغانستان

970

دختران  افغان اکثرا از  تحصیل  باز مانده اند نیازی نیست  به ولایت  برویم ، قدمی  بزنیم در کوچه های کابل ، متوجه خواهیم  شد که هنوز دختران  زیادی  هستند  که  خانواده هایشان با تحصیل  آنها مخالفت میکنند.

رقیه در یکی از محلات  کابل  زندگی میکند  و می گوید : تا  صنف پنچم درس خوانده و فقط  میتواند  کمی از مشکلات  روز مره خودش  را حل کند، تحصیل  را دوست  دارم  اما  بخاطر  اوضاع  خراب اقتصادی نمیتوانم  درس بخوانم ، ما  پنچ خواهر هستیم ودر بین آنها  من تا  صنف  پنچ  درس  خواندم ، خواهر کلانترم فقط میتواند  قرآن  بخواند و  دیگر خواهرانم هم  همین که میتوانند مشکلات خودشان  را  حل کنند   خواندن  را بلد هستند. رقیه می گوید : خواهر کوچکم تحصیلاتش  را ادامه  داده است .

مادرم می گوید: یکی از بین  شما هم که بتواند تا صنف  12 بخواند بس است. ما هم به حرف  مادر گوش  کردیم  زیرا  شرایط مالی اجازه  تحصیل  را به ما  نمیدهد.

  بیسار عقب ماندم ،حسرت میخورم  ای کاش من  هم  میتوانستم  درس بخوانم. آرزو  داشتم  در آینده  داکتر  شوم  اما متاسفانه به  خاطر  فقر نتوانستم درس  بخوانم .

ریحانه یکی دیگر از دخترانی هست که از  تحصیل  باز مانده است البته  علت باز ماندن ریحانه مخالفت خانواده او همراه تحصیل دختر خانواده است.  ریحانه می گوید : پدرم اصلا دوست ندارد  دخترانش درس  بخواند، او فکر می کند دختر  که درس  بخواند چشم  سفید می شود و  دیگر  قابل کنترول نیست اما خودش علاقه  دارد که درس  بخواند و مانند  دیگر هم سن وسالانش سواد خواندن و نوشتن را داشته باشد. ریحانه می گوید : همیشه احساس کمبود میکنم،  برایم  سخت است که نمیتوانم حتی  نام خودم را بنویسم،  از  پدرم  حتما در  روز  قیامت  شکایت می کنم  چرا که  نگذاشته است  درس  بخوانم .

در این گزارش  با ریحانه های  زیادی  رو به رو شدم، متاسفانه  یا به دلیل بی تفاوتی  پدر و مادر  از تحصیل  باز مانده اند و یا بیشتر شان  فقر  را دلیل باز ماندن از تحصیل  عنوان کردند.

فریحه ایثار  مسئول هدیه کتاب ، ادای  رسالت؛ نویدی  در دل  جامعه  فقیر میباشد، فریحه و همکارانش  امیدوارانه  پیکار  یا  مبارزه علیه  بی سوادی  را آغاز کردند، آنها در  شروع این کار  خیلی خوشبین  نبودند و در حد  یک آرمان  به این کار نگاه میکردند.

فریحه ایثار مسئول ادای کتاب برای رسالت

 فریحه می گوید : در آغاز کار  ما  خواستیم  فقط یک یا دو  ولایت  را تحت  پوشش قرار دهیم اما بعد از گذشت  یک هفته  این پیکار  در  بیست  ولایت  شروع  شد و هدف  اصلی ما  مبارزه  با جهل و  بی سوادی  بوده است و  روال  کار  این  گروه  اینگونه میباشد که  اعلان  از  طریق  رسانه ها و چاپ  بنر  به مردم  اطلاع رسانی  شده  است و کتابهای که  مورد استفاده  در خانواده ها را ندارد  جمع آوری  میشود  و به  معارف  تحویل  میدهند. اداره معارف  این کتابها  را در اختیار  مکاتب،  البته اولویت  این پیکار   مکاتب  دخترانه میباشد است  به گفته  فریحه ایثار  دختران  باز مانده از تحصیل  بیشتر   از  پسرها میباشد و دراین مبارزه  فریحه میگوید:  رسانه ها نقش  بسیار  بزرگی  در این امر دارند و ما را حمایت کنند  تا بتوانیم  در این مبارزه  پیروز  شویم . البته هدف این تیم  فراتر ازاینها میباشد، این تیم  میخواهد تا  پایان حمل سالجاری این کتابها بدست نیازمندان  برسند و بعد از آن  بتوانند کتابخانه هایی  را  دائر نمایند که  علاقنمدان  به کتابخوانی   بتوانند به  طور  رایگان از کتابها استفاده نمایند.  فریحه  امیدوار است  که  بتوانند همراه  تیم کاریشان   گامی  برای  مبارزه  با جهل  و  بیسواد  بردارند و  فرهنگ کتاب  و کتابخوانی  را در کشور افزایش دهند.

کتابهای جمع اوری شده توسط تیم کاری فریحه ایثار

فریحه  در مورد مشکلات و چالشهای این جوانها می گوید: در  ولایتی که  امنیت کمتر است ما موفقیت  چندانی  نداشتیم  اما در ولایاتی که امنیت  میباشد  ما  راحتر  میتوانیم کار  خود را پیش  ببریم . فریحه می گوید : اگر امکانات   در اختیار جوانها  قرار  بگیرد  ما  حتما اعضای  بیشتری  خواهیم داشت ، بسیاری از جوانها  بخاطر  اینکه دسترسی  به انتر نت و یا تلیفون ندارند از  همکاری  با این تیم  باز مانده اند . فریحه از مردم  میخواهد تا این تیم  را حمایت کنند تا بتوانند  به  رسالت شان که مبارزه  با  بی سوادی  است  برسند.

گز ارش از شفیقه محسنی