منیره یوسف زاده رسما کارش به عنوان معاون وزارت دفاع ملی اغاز کرد

1425
منیره یوسف زاده معاون وزارت دفاع

منیره یوسف‌زاده یک‎شنبه 19 مه 2019 رسما کارش را به حیث معاون وزارت دفاع ملی افغانستان در امور تعلیمات پرسونل آغاز کرد.

در مراسمی که روز یکشنبه برای معرفی‌اش در سمت معاونت تعلیمات پرسونل، در وزارت دفاع گرفته شده بود، تعهد سپرد که در مبارزه با فساد تلاش خواهد کرد.

 

منیره یوسف زاده معاون وزارت دفاع

وی گفت: «متعهدهستم که برنامۀ کاری خویش را با استفاده از تجارب و تخصص همۀ هم‌کارانم در جهت تحقق اهداف والای دولت جمهوری اسلامی افغانستان و پیروزی سربازان غیور کشور مان در برابر تروریستان و پیروزی مردم افغانستان در برابر پدیدۀ شوم فساد و قانون گریزیی تدوین و تطبیق خواهم نمود.»

اسدالله خالد، نامزد وزیر وزارت دفاع ملی افغانستان که در این مراسم شرکت کرده بود گفت: «نمی‌خواهم و قطعأ نمی‌خواهم پشتون باشی، هزاره باشی، تاجیک باشی، ازبیک باشی! باز هم تکرار می‌کنم که یک مادر مهربان برای یتیم، یک خواهر برای سرباز و یک معاون فعال، پرانرژی و پشت کار به وزارت دفاع باشی.»

به گزارش رسانه‌های افغانستان تعیین منیره یوسف‌زاده به حیث معاون وزارت دفاع ملی این کشور، با موجی از اعتراض‌ها و حمایت‌ها همراه بوده است.

او دومین زنی است که طی یک سال در بالاترین مقام امنیتی افغانستان گماشته شده است. سال قبل یک زن به اسم حسنا جلیل به حیث معاون وزارت امور داخله افغاتستان تعیین شد که با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوکش نوشته است: «زمانی‌كه خانم حسنا جليل به حيث معين پاليسی وزارت امور داخله مقرر شد، موجی از پیام‌های همراه با توهین و تمسخر در فضای مجازی به نشر رسید.اکنون که منیره یوسف‌زاده به سمت معاونت وزارت دفاع مقرر شده است، پیام‌های مشابهی به نشر می‌رسد.»

مرتضوی نوشته: «قضاوت شماری از مردان در فضای مجازی شبیه قضاوت مردان خشمگین علیه فرخنده است. به راستی اگر زنانی مانند حسنا جلیل، منیره یوسف‌زاده، رویا رحمانی، ندیمه سحر، شهرزاد اکبر و عادله راز، دختران زورمندان، رهبران سیاسی و جهاد می‌بودند، چنین قضاوت‌های منفی می‌شدند؟ قطعا که برعکس می‌شد. احساسات شاعرانه همه گل می‌کرد و با متن‌های ادبی، شاعرانه و عکس‌های تزیینی ابراز احساسات می‌شد.»

منیره یوسف‌زاده، 33 سال عمر دارد و پیش از این همچون رییس یکی از ریاست‌های دفتر رییس‌جمهوری افغانستان، معاون والی کابل و نیز سخنگوی ارگان‌های محلی کار کرده‌ است.

وی نخستین زنی است که به معاونت وزارت دفاع ملی افغانستان گماشته شده است.