مهمترین خبرهای این هفته
مهمترین خبرهای این هفته

انفجار مرگبار برموتر حامل غیرنظامیان در غرب کابل ۷ کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشت شامگاه روز سه شنبه، ۱۶ عقرب در ایستگاه مهتاب قلعه در منطقه دشت برچی در غرب شهرکابل انفجاری نیرومندی بوقوع پیوست که یک موتر نوع کاستر حامل افراد ملکی را هدف قرارداد. خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیه کابل نوعیت این […]

انفجار مرگبار برموتر حامل غیرنظامیان در غرب کابل ۷ کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشت

شامگاه روز سه شنبه، ۱۶ عقرب در ایستگاه مهتاب قلعه در منطقه دشت برچی در غرب شهرکابل انفجاری نیرومندی بوقوع پیوست که یک موتر نوع کاستر حامل افراد ملکی را هدف قرارداد.

خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیه کابل نوعیت این انفجار را ماین چسپکی جاسازی شده خوانده و افزود که در این رویداد ۷ تن جان باخته و ۲۰ تن‌دیگر زخم برداشتند.

براساس اطلاعات منابع مردمی رقم جان باختگان و زخمیان این رویداد بیشتر ازاین ارقام ارایه شده توسط پولیس طالبان است.

گفته میشود دو زن نیز در جمع زخمیان این رویداد است.

این سومین انفجاری است که طی یک ماه اخیر در غرب کابل رخ میدهد.

……..

یک دختر جوان در مزار شریف پس از رهایی از زندان طالبان خودکشی کرد

منابعی به خبرگزاری زنان افغانستان می‌گویند، یک دختر جوان ۲۶ ساله بعد از رهایی از بند طا.لبان خودرا از سقف خانه آویزان کرده و جان باخته است.

این رویداد پس از آن رخ داده است که این دختر جوان که دانشجوی رشته تعلیم و تربیه در یکی از دانشگاه های بلخ نیز بوده در ناحیه هفتم شهر مزارشریف ۲۸ اکتبر (شنبه، ۶ عقرب) در یک ایست بازرسی از سوی استخبارات طا.لبان مورد بازرسی قرار می‌گیرد و پس از اینکه تصاویر و ویدیوهای که نشان‌دهنده اشتراک او در اعتراضات علیه گروه طالبان بوده، از سوی استخبارات این گروه بازداشت می‌شود.

نزدیکان این دختر انگیزه خودکشی او را شکنجه شدید و وحشتناک در زندان استخبارات طا.لبان خوانده است اما منابعی دیگری هم گفته اند که این دختر پس از آزادی‌ از زندان از سوی خانواده‌اش به قتل رسیده است.

جزییات دقیق تری از این رویداد در دست نیست و تاکنون طالبان نیز دراین زمینه چیزی نگفتند.

………

یک مرد در غزنی دخترش را در بدل قرضداری فروخت

یک منبع از بسته‌گان دختری بنام لیلا از ولایت غزنی به خبرگزاری زنان افغانستان می‌گوید، که پدر لیلا او را برای پسر یک مرد دیگر که از او قرض‌دار بود، بجای پول قرض‌اش فروخته است.

قرض‌دار پدر لیلا، با همکاری طالبان چندین‌بار او را تهدید به زندان کرده است اما در نهایت او تصمیم گرفته است که لیلا را بجای قرض‌داری خود بفروشد.

این‌دختر صنف هشتم مکتب بود و حدود یک ماه پیش، بر خلاف میل‌اش به نکاح یک مرد ۳۶ ساله درآورده شده است.

منبع همچنان می‌گوید، اکنون لیلا زندگی خوبی ندارد و از سوی خانواده‌ی شوهرش به شدت تحت فشار قرار دارد.

…………

یک زن جوان در ولایت غزنی با خوردن زهر به زندگی‌اش پایان داد

منابع محلی در ولایت غزنی از خودکشی یک زن جوان در مربوطات حوزه دوم امنیتی این شهر خبر می‌دهند.

این زن جوان بامداد روز چهارشنبه، ۱۷ عقرب با خوردن زهر خودکشی کرده و به زندگی‌اش پایان داد.

علت این خودکشی تا اکنون روشن نشده است.

……

یک دختر نوجوان درفاریاب خودکشی کرد

منابع از ولایت فاریاب از خودکشی یک دختر ۱۳ ساله در قریه‌ی ارضلیک ولسوالی قیصار این ولایت خبر می‌دهند.

این دختر سه‌شنبه، ۱۶ عقرب، به دلایل ناروشن پس از دعوا و گفتگو با مادر و خواهرش در یک اتاق منزل شان خود را حلق‌آویز کرده و به زندگی‌اش پایان داد.

……..

دستور ممنوعیت موسیقی و ارائه خدمات به زنان بدون محرم به تکسی رانهای شهر کابل

محتسبین اداره امر به معروف و نهی‌از منکر طا.لبان در شهر کابل به راننده‌ها دستور داده است تا در موترهای‌شان صدای موسیقی بلند نکنند.

بر اساس گفته‌های منابع: محتسبین وزارت امر به معروف و نهی از منکر طا.لبان همچنان در پسته‌خانه‌ها از راننده‌ها خواسته و دستور صادر نموده است؛ که زنان ” بدحجاب و بدون محرم” را سوار بر موترهای شان نکنند.

……..

امنیت خبرنگاران افغان در پاکستان تامین شود

در واکنش به افزایش اخراج اجباری مهاجران افغان توسط پولیس پاکستان، سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار تامین امنیت خبرنگاران افغان در پاکستان شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که بیش از ۲۰۰ خبرنگار زن و مرد اهل افغانستان در معرض خطر اخراج اجباری از پاکستان قرار دارند.

این سازمان در بیانیه‌ای گفته است که بازگرداندن اجباری این خبرنگاران به افغانستان جان آنها را به خطر می‌اندازد. این سازمان همچنان از مقامات پاکستانی خواسته است که به این خبرنگاران اجازه دهند که در آن کشور بمانند و امنیت آنان را تضمین کند.

…….

بلند رفتن آمار طلاق میان زنان به دلیل افزایش خشونت‌ها و محدودیت‌های خانوادگی

شماری از زنان می‌گویند که طی دو سال گذشته محدودیت‌های وضع شده در برابر زنان و دختران، روی عقیده خانواده‌ها تاثیر گذاشته و نسبت به هر زمان دیگر، زنان و دختران شان را محدودتر ساخته اند.

به گزارش خبرگزاری زنان افغانستان، زنان می‌گویند که به دلیل افزایش خشونت‌ها و محدودیت‌های خانواده‌گی، آمار طلاق بین زنان نیز بلند رفته است.

یکی از این زنان که حدود یک ماه پیش به دلیل خشونت‌های خانواده‌گی از شوهرش جدا شده است. به خبرگزاری زنان افغانستان گفته است که شوهرش در گذشته آدم روشن فکری بود و او را بخاطر بیرون رفتن از خانه یا موضوعاتی مثل حجاب محدود نمی‌ساخت اما از زمانی که زنان و دختران از رفتن به مکتب و کار کردن منع شدند، شوهرش نیز تحت تاثیر شرایط قرار گرفته بود و حتی اجازه نمی‌داد که او به تنهایی به خانه پدرش برود و این زن را مثل یک زندانی در خانه حبس کرده بود و این زن ناگزیر شد از شوهرش طلاق بگیرد.

…………

طالبان در غزنی: زنان و‌مردان در ساختمان های جداگانه تداوی شوند

منابع محلی خبرگزاری زنان افغانستان در غزنی می‌گویند که اداره امر به معروف و نهی از منکر گروه طالبان در این ولایت تداوی بیماران مرد و زن را در یک ساختمان ممنوع کرده است.

براساس اطلاعات منابع، ماموران امر به معروف و نهی از منکر طالبان به مسوولان شفاخانه‌ها و مراکز صحی هشدار داده اند که اگر پس از این بیماران زن و مرد را در یک ساختمان تداوی کنند، مجازات خواهند شد.

آنان خواستار جداسازی محل تداوی بیماران شده و تاکید کردند که مسوولان سکتورهای صحی ساختمان های جداگانه را برای تداوی زنان و مردان مهیا کنند.

طالبان پس از دوسال سلطه بر افغانستان با تفکیک سازی جامعه براساس جنسیت، اکنون سیستم صحی را نیز تحت شعاع قرار دادند.

این درحالیست که سکتورهای صحی از کمبود کادرهای صحی زنانه شاکی اند از سویی هم جداسازی محل تداوی بیماران نیز هزینه هنگفتی را درپی دارد.

…….

سرازیر شدن سیلاب‌ها در سرپل جان یک زن و یک کودک را گرفت

منابع محلی می‌گویند، در پی سرازیر شدن سیلاب‌ها در روستای«چارک» از مربوطات ولسوالی سوزمه قلعه ولایت سرپل، یک زن و یک کودک ۱۰ ساله جان باختند.

این سیلاب‌ها افزون بر خسارات جانی، خسارات مالی نیز برای باشندگان محل بجا گذاشته است.