محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، می‌گوید که در سال‌های اخیر موانع و سدهای فکری در برابر حضور زنان در سمت‌های دولتی از بین رفته و میزان مشارکت آن‌ها در سطوح بلند تصمیم‌گیری افزایش یافته است

محمد اشرف غنی که روز یک‌شنبه، نزدهم حوت، در مراسمی به مناسبت هشتم مارچ، روز جهانی همبستگی زنان صحبت می‌کرد، گفت: «حضور و مشارکت زنان در سطح بالای کشور، پیشرفت قابل ملاحظه را نشان می‌دهد.» به گفته رییس جمهور غنی، زنان در بسیاری از مباحث و تصمیم‌گیری‌ها روی مسایل کلان ملی نقش و حضور دارند.

از جانب دیگر رییس جمهور غنی می‌گوید که فقر مشکل بنیادین زنان کشور است و تا زمانی که این پدیده به صورت کامل محو نشود، محرومیت زنان هم‌چنان باقی خواهد ماند.

به گفته وی، اکثریت قاطع زنان کشور در فقر زنده‌گی می‌کنند و به همین دلیل انواع خشونت، درد، رنج و مصیبت نیز متوجه زنان فقیر است. او تأکید کرد که محو فقر باید در صدر اولویت‌های حکومت در سال آینده قرار داشته باشد و برای کاهش فقر زنان سرمایه‌گذاری شود

رییس جمهور غنی تصریح کرد: «زنی که کار دارد، یک زن توانمند است. زنی که عاید دارد، از حقوق اسلامی خود دفاع کرده می‌تواند.» به گفته رییس جمهور برای این‌که زنان بتوانند صاحب کار و درآمد شوند، لازم است تا سطح معارف کشور بهبود یابد.

در همین حال عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، که نیز در این نشست سخنرانی می‌کرد، نقش زنان در معماری و ساختن افغانستان جدید را غیرقابل انکار خواند. او افزود که زنان به دست‌آوردهای چشم‌گیری دست‌ یافته‌اند و حکومت از این دست‌آوردها پشتیبانی می‌کند.

این در حالی است که براساس معلومات کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان، در حال حاضر ۲۷.۳ درصد از کارمندان بخش خدمات عامه را زنان تشکیل می‌دهند.

اما زنان کشور خواهان افزایش حضور و مشارکت‌شان در ساختارهای دولتی هستند و تأکید دارند که مشارکت نمادین برای آن‌ها پذیرفتنی نیست و باید در تصمیم‌گیری‌های بزرگ ملی و سیاسی نقش داشته باشند.

صلح و زنان

هم‌زمان با هشتم مارچ، روز جهانی هم‌بسته‌گی زنان و در آستانه تلاش‌ها برای برقراری صلح در کشور، زنان نسبت به قربانی شدن دست‌آوردهای ۱۸ ساله‌‌شان نگران هستند و این نگرانی‌ها را بارها در مناسبت‌های مختلف مطرح کرده‌اند.

اما رییس جمهور غنی می‌گوید که صلح خواست همه افغان‌ها است و باید همه‌شمول باشد. او تصریح کرد که در گفت‌وگوهای صلح دست‌آوردهای زنان قربانی نخواهد شد و حکومت از این دست‌آ‌وردها حمایت می‌کند. او افزود که همه افغان‌ها خواهان برقراری صلح‌اند، اما صلحی را می‌خواهند که منتج به برقراری امنیت سراسری کشور شود.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی نیز در این نشست تأکید کرد که حکومت به حمایت از زنان و دست‌آوردهای آن‌ها در جریان گفت‌وگوهای صلح ادامه می‌دهد

این همه در حالی است که اخیراً تلاش‌ها در پیوند به پروسه صلح افغانستان تشدید یافته است. زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امو صلح افغانستان و نماینده‌گان گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، سرگرم مذاکرات صلح‌اند. این گفت‌وگوها پشت درب‌های بسته انجام می‌شود و نگرانی زنان را از تکرار تجربه حاکمیت گروه طالبان بر‌انگیخته است.