نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد بر محور افغانستان برگزار شد
 نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد بر محور افغانستان برگزار شد

خبرگزاری زنان افغانستان: نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره‌ی افغانستان با میزبانی سویس و حمایت امارات متحده عربی و کشور جاپان در حالی برگزار شد که جزییاتی از این نشست با رسانه‌ها در میان گذاشته نشده است. روز دوشنبه، ۲۰ قوس، این نشست از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت عنوان «دیدگاه زنان […]

خبرگزاری زنان افغانستان: نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره‌ی افغانستان با میزبانی سویس و حمایت امارات متحده عربی و کشور جاپان در حالی برگزار شد که جزییاتی از این نشست با رسانه‌ها در میان گذاشته نشده است.

روز دوشنبه، ۲۰ قوس، این نشست از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت عنوان «دیدگاه زنان در مورد افغانستان» پشت درهای بسته برگزار شد.

فوزیه کوفی عضو پیشین مجلس نمایندگان افغانستان، اصیلا وردگ دیپلمات پیشین و یلدا رویان فعال حقوق بشر به نمایندگی از فعالان زن افغان در این نشست حضور داشتند.

فعالین زن خواستار حضور زنان در نشست‌های سازمان ملل متحد شده و از جامعه جهانی خواستند تا بدون حضور زنان افغان در مورد زنان تصمیم نگیرند.

فوزیه کوفی درباره این نشست می‌گوید: «ما در این نشست تمام نگرانی‌ها، اوضاع بد زنان و گروه‌های سیاسی مدنی افغانستان را به وضاحت شریک کردیم.»

اصیلا وردگ نیز در رابطه به ویژگی نماینده خاص که از سوی سازمان ملل متحد انتخاب می‌شود، گفت: «کسی که منحیث نماینده خاص انتخاب می‌شود باید کسی باشد که گذشته‌ی حقوق بشری، مسایل جنسیت و مسایل زنان را داشته باشد.»

یلدا رویان نیز گفت: «تعامل با طالبان نباید بدون پیش‌شرط و پیش زمینه باشد و شاخصه‌های مشخصی برای تعامل با طالبان باید تعیین شوند، که این شاخصه‌ها می‌تواند از قبیل رفع تمام محدودیت‌ها بر زنان، آزاد سازی زنان معترض، فعالین حقوق بشر و خبرنگارانی که در بند طالبان هستند، باشند.»

این در حالی است که پس به قدرت رسیدن دوباره طا.لبان، زنان افغانستان از اساسی‌ترین حقوق خویش محروم شده و تحت حاکمیت این گروه حال و آینده خویش را تاریک می‌بینند.