واکنش‌ها به مقررات جدید طالبان: پوشش زنان را تاکسی‌ران‌ها نظارت کند، ریش مردان را سلمان‌ها
واکنش‌ها به مقررات جدید طالبان: پوشش زنان را تاکسی‌ران‌ها نظارت کند، ریش مردان را سلمان‌ها

به اساس گزارش افغانستان انترنشنال، شماری از اعضای جامعه مدنی بر مقررات تازه‌ای که طالبان برای رانندگان موترهای شهری و سلمان‌ها در افغانستان وضع کرده است، واکنش نشان داده‌اند. هارون رحیمی، استاد دانشگاه پرسیده است بر‌ چه اساس، یک راننده تاکسی صلاحیت دارد که معیارهای حجاب را برای زنان افغان‌ تعریف و تنفیذ کند؟ ووزارت […]

به اساس گزارش افغانستان انترنشنال، شماری از اعضای جامعه مدنی بر مقررات تازه‌ای که طالبان برای رانندگان موترهای شهری و سلمان‌ها در افغانستان وضع کرده است، واکنش نشان داده‌اند. هارون رحیمی، استاد دانشگاه پرسیده است بر‌ چه اساس، یک راننده تاکسی صلاحیت دارد که معیارهای حجاب را برای زنان افغان‌ تعریف و تنفیذ کند؟

ووزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان روز شنبه، ۴ جدی توصیه‌نامه‌ای را در کابل پخش کرده که در آن به رانندگان موترهای مسافری‌بری تذکر داده شده که «زنان بی‌حجاب» را به موترهای‌شان راه ندهند و موسیقی نشنوند.
به باور کارشناسان، طالبان در این توصیه‌نامه بر حق آزادی مسافرت زنان نیز محدودیت وضع کرده است.
صادق عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان روز یکشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: رانندگان به زنانی که بیش از ۴۵ مایل (۷۲ کیلومتر) سفر می‌کنند، در صورتی که یک محرم شرعی آنها را همراهی نکند، نباید در موترشان راه بدهند.
هارون رحیمی با اشاره به توصیه طالبان، تاکید کرده است که زنان مسلمان‌ در سرتاسر دنیا شرکت‌ها و دولت‌ها را رهبری می‌کنند، اما در افغانستان، به تاکسی‌ران‌ها صلاحیت داده می‌شود تا مانع رفت و آمد زنان مستقل شوند.

در گزارش افغانستان انترنشنال می افزاید که: طالبان به تازگی با ارسال نامه جداگانه‌ای به ریاست‌های امر به معروف و نهی از منکر این گروه در ولایت‌ها گفته است به سلمانی‌ها تذکر بدهند که تراشیدن ریش مردان حرام و برخلاف سنت پیامبر است.
این گروه چند هفته پیش از کانال‌های تلویزیونی افغانستان خواسته بود تا نمایش درام‌ها و سریال‌ها با حضور بازیگران زن را متوقف کنند.
این وزارتخانه همچنین از زنان خبرنگار تلویزیون خواسته بود در حین ارائه خبر، حجاب داشته باشند.
در حال حاضر همه زنان افغان چادر می‌پوشند، اما روشن نیست طالبان چه منظوری از حجاب اسلامی دارند. ممکن است منظور آنها پوشش کامل صورت، موها و بدن زن به طور کل باشد.
طالبان پس از بازگشت به کابل در ماه اگست، محدودیت‌های شدیدی در برابر زنان افغانستان وضع کرده است.