وزارت تحصیلات عالی: صنف‌های دختران جدا نمی‌شود

2017

۸صبح، کابل: اخیراً برخی از رسانه‌ها از قول مقام‌های وزارت تحصیلات عالی گزارش دادند که وزارت تحصیلات عالی در نظر دارد در سال جاری تحصیلی، صنف‌های دختران و پسران را در دانشگاه‌ها جدا سازد.

ضیا ساحل، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی پیش از این تأیید کرده بود که برای دختران و پسران در دانشگاه‌ها صنف‌های جداگانه در نظر گرفته شده است، اما با این وجود او روز یک‌شنبه (۱۴ اسد) در یک نشست خبری، بخاطر این اظهاراتش پوزش خواست و گفت که وزارت تحصیلات عالی چنین برنامه‌ای را در دستور کار ندارد.

 

ضیا ساحل، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی سه روز پیش در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز گفته بود که وزارت تحصیلات عالی تصمیم گرفته است در سال ۱۳۹۷ برای شش‌هزار دانشجوی دختر صنف‌های اختصاصی و جداگانه در دانشگاه‌های کشور ایجاد کند.

او افزوده بود که این صنف‌ها ویژه‌ی دختران خواهد بود و دانشجویان پسر حق اشتراک در این صنف‌ها را نخواهند داشت.

استدلال سخنگوی وزارت تحصیلات عالی این بود که حضور دختران در دانشگاه‌ها کمرنگ است و برای رسیدگی به این مشکل، چنین تصمیمی گرفته شده است.

پس از نشر این خبر، این موضوع واکنش‌های گسترده‌ای را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. این کاربران از این اقدام وزارت تحصیلات عالی انتقاد و آن را خلاف اصول نهادهای علمی خواندند.

با آن که در حال حاضر مسوولان وزارت تحصیلات عالی این موضوع را رد می‌کنند، اما در لیست نتایج اعلام شده‌ی کانکور امسال از آدرس وزارت تحصیلات عالی، دیده می‌شود که در برخی از رشته‌‎ها تنها دختران حق انتخاب دارند و پسران نمی‌توانند به این صنف‌ها راه بیابند.