وضعیت نگران کننده و تشدید بازداشت مهاجرین افغانستان در پاکستان
وضعیت نگران کننده و تشدید بازداشت مهاجرین افغانستان در پاکستان

خبرگزاری زنان افغانستان: بعد از سقوط حکومت و روی کار آمدن دوباره طالبان در افغانستان، طی دو سال گذشته هزاران نفر از شهروندان کشور به دلایل مختلف از جمله بحران‌های بشری و اقتصادی و طی مراحل پرونده‌های پناهندگی، به کشور پاکستان مهاجرت کردند. مشکلات اقتصادی، نبود کار و نداشتن مدارک قانونی برای اقامت در این […]

خبرگزاری زنان افغانستان: بعد از سقوط حکومت و روی کار آمدن دوباره طالبان در افغانستان، طی دو سال گذشته هزاران نفر از شهروندان کشور به دلایل مختلف از جمله بحران‌های بشری و اقتصادی و طی مراحل پرونده‌های پناهندگی، به کشور پاکستان مهاجرت کردند.

مشکلات اقتصادی، نبود کار و نداشتن مدارک قانونی برای اقامت در این کشور، یکی از بزرگترین چالش‌های مهاجرین افغان است که در چندین هفته اخیر، شمار زیادی از آنان توسط پولیس پاکستان به دلیل نداشتن اسناد قانونی بازداشت شده اند.

مریم موسوی، یک تن از مهاجرین افغان در پاکستان است و دو سال می‌شود که برای طی مراحل پرونده پناهندگی خود همراه با فامیلش به پاکستان مهاجر شده است.

وی می‌گوید:«شرایط زندگی در پاکستان بسیار مشکل است، دو سال است منتظر هستیم که پرونده پناهندگی ما طی مراحل شود اما معلوم نیست که تا چی وقت این‌جا می‌مانیم. پولیس پاکستان هر لحظه دنبال این است که مهاجرین که مدارک قانونی ندارند را دستگیر کند، حتی ما در این‌جا با بسیار مشکل گشت و‌ گزار می‌کنیم اما نهادهای حامی مهاجرین تا هنوز به مشکلات ما رسیدگی نکردند تا از این وضعیت نجات پیدا کنیم».

گفته می‌شود که در چندین هفته اخیر، بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ مهاجر افغان از شهر کراچی پاکستان و ۲۰۰ نفر دیگر از شهرهای اسلام‌آباد و راولپندی به دلیل نداشتن مدارک قانونی بازداشت شده‌ و یک تعداد آنان بعد از بررسی اسناد آزاد شده اند.

معراج رسولی، یکی دیگر از مهاجرین افغان در پاکستان می‌گوید که سخت‌گیری‌های اخیر این کشور برای آنان مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

وی می‌گوید:«مهاجرین افغان از سر مرز تا این که پاکستان می‌رسند و‌ آنانی که در ایالت‌های مختلف بود و باش دارند، از جمله ایالت‌های سند و خیبرپشتونخواه، از سوی پولیس پاکستان مورد آزار و اذیت قرار گرفته و از آنان پول می‌گیرند. کسانیکه بخاطر اسناد بازداشت می‌شوند اگر همان لحظه پول بدهند آزاد می‌شوند اما اگر به زندان برده شوند، بعد از نزدیک به یک ماه با گرفتن پول بیشتر آزاد می‌کنند».

مهاجرت‌های اخیر شهر‌وندان افغانستان در پاکستان باعث شده است که این کشور شرایط سخت‌گیرانه‌ی را در برابر مهاجرین به پیش گیرد و این اقدام، وضعیت افغان‌های مقیم پاکستان را بیشتر از هر وقت دیگر با چالش رو به رو ساخته است.