‎سمینار آموزشی مقابله با ویروس کرونا در کابل و لوگر
‎سمینار آموزشی مقابله با ویروس کرونا در کابل و لوگر

سمینار معلوماتی و آموزشی در مورد حقوق زنان و پیشگیری و مقابله با مرض کرونا با همکاری موسسه خبرگزاری زنان افغانستان در ولایت لوگر و‌ کابل برگزار گردید. ‎    در این سمینارهای معلوماتی و آموزشی که از سوی موسسه خبرگزاری زنان افغانستان به منظور آگاهی از حقوق زنان و پیشگیری از مرض ویروس کرونا […]

سمینار معلوماتی و آموزشی در مورد حقوق زنان و پیشگیری و مقابله با مرض کرونا با همکاری موسسه خبرگزاری زنان افغانستان در ولایت لوگر و‌ کابل برگزار گردید.

‎   Whatsapp Image 2024 03 24 At 14.35.00 1474660c

در این سمینارهای معلوماتی و آموزشی که از سوی موسسه خبرگزاری زنان افغانستان به منظور آگاهی از حقوق زنان و پیشگیری از مرض ویروس کرونا برگزار شده بود بیش از ۵۳ تن از اشتراک کننده گان زن در پل علم لیسه مولانا یعقوب چرخی مرکز  ولایت لوگر، ولسوالی محمدآغه، قریه سرخ‌آباد قلعه سیدان مکتب غازی امین‌الله لوگری ولایت لوگر  اشتراک داشتند، همچنان درساحات مختلف کابل، از جمله مناطق چنداول در ناحیه اول، قلعه شهاده ناحیه ششم و دشت برچی ناحیه سیزدهم بیش از ۱۰۰ نفر شرکت کرده بودند .

‎در این برنامه، تیم موظف صحی خبرگزاری زنان افغانستان  با بزرگان قومی مناطق ذکر شده در ولایت لوگر تماس و جلسات هماهنگی برگزار نموده تا از شیوه برگزاری و حفاظت امنیتی اطمینان حاصل نمایند.

در این سیمنار داکتر زهرا الهام مسوول تیم موظف  صحی برای مقابله با وقایع کرونا، به موضوعاتی همچون؛ حقوق اساسی و اجتماعی زنان و شیوه‌های مبارزه و جلوگیری از مرض کرونا پرداختند، شفیقه محسنی نیز از ترینران خبرگزاری زنان افغانستان نیز راجع به اهداف خبرگزاری زنان افغانستان در رابطه به مبارزه با مرض کرونا صحبت های داشتند و همچنان برای اشتراک کننده‌گان این برنامه وسائل و مواد جلوگیری کننده از مرض کرونا از قبیل ماسک، دست‌کش، اوراق تبلیغاتی، صابون دست‌شویی، مایع ضدعفونی کننده و همچنین دبه‌های آب‌پاش توسط اعضای تیم توزیع گردید.

Whatsapp Image 2024 03 24 At 14.31.24

‎بی بی شهلا احمدیار یکی از برگزار کننده گان این برنامه به خبرگزاری زنان افغانستان گفت: زنان با توجه به تهدیدهای امنیتی که در ولایت لوگر وجود داشته است، اشتراک خوبی داشته و از آموزش های لازم در این سمینار بهره کافی برده است.

فضیله الهام که مسوولیت توزیع مواد صحی را به اشتراک کننده گان سمینار بر عهده داشت در رابطه به وضعیت امنیتی ولایت لوگر گفت که: هر چند ما با محرم مرد به این ولایت آمدیم اما جنگ در مسیر راه بین لوگر و کابل ما را نگران ساخته است اما صحبت ها و استقبال زنان از این برنامه ما را به کارمان دلگرم ساخته است.

ملالی استانکزی از اشتراک کننده گان این برنامه به خبرگزاری زنان افغانستان گفته است: ما قبلا از مشکلات ویروس کرونا آگاهی نداشتیم اما در این سمینار متوجه شدیم که چه کارهای انجام دهیم تا خود و خانواده خود را از مصاب شدن به این ویروس خطرناک مصون نگاه داریم.

این برنامه درحالی در این ولایات برگزار گردیده که زنان این ولایات اکثرا از سواد ابتدایی و همچنین از حقوق اولیه شان محروم بوده و در شرایط سخت زندگی می‌کنند.  و فعالین حقوق زنان که به صورت نسبی در این ولایت فعالیت داشتند تحت تعقیب از سوی طالبان قرار داشته و گاها تجربه برخورد با آن گروه را نیز داشته‌اند.

از زمان شیوع مرض کرونا افغانستان نیز با این مرض هولناک دست و پنجه نرم کرده و نهادهای صحی تلاش دارند تا هر چه سریعتر با این معضل جدی مبارزه کنند.

خبرگزاری زنان افغانستان نیز بصورت اضطراری با همکاری با داکتران مجرب و متعهد تلاش نموده در راستای اطلاع رسانی مردمی جهت مقابله با این ویروس خطرناک جهانی مقابله نماید. برنامه های خبرگزاری زنان افغانستان در آینده نیز جهت رفع این مشکل ادامه دارد و تلاش مینماید تا با امکانات دست داشته بتواند سهم اساسی و بارز در کاهش این بیماری ایفا نماید.

خبرگزاری زنان افغانستان – کابل