کاهش آمار مرگ و میر مادران در هنگام ولادت در شفاخانه‌‌ی نسایی ولادی هرات
کاهش آمار مرگ و میر مادران در هنگام ولادت در شفاخانه‌‌ی نسایی ولادی هرات

خبرگزاری زنان افغان: مطابق به گفته‌های سازمان جهانی بهداشت، افغانستان کشوری‌ست که به دلیل کمبود قابله از نظر مرگ‌ و میر مادران، در جهان مقام اول را دارد. همچنان بر اساس آمار ارائه شده توسط وزارت صحت عامه در سال گذشته، ۳۵ هزار قابله در این وزارت به ثبت رسیده بود که تنها برای حدود […]

خبرگزاری زنان افغان: مطابق به گفته‌های سازمان جهانی بهداشت، افغانستان کشوری‌ست که به دلیل کمبود قابله از نظر مرگ‌ و میر مادران، در جهان مقام اول را دارد.

همچنان بر اساس آمار ارائه شده توسط وزارت صحت عامه در سال گذشته، ۳۵ هزار قابله در این وزارت به ثبت رسیده بود که تنها برای حدود ۶هزار تن از آنان زمینه‌ی کار وجود داشت.

اما اکنون مسوولان صحی در شفاخانه‌ی نسایی ولادی هرات می‌گویند که امسال به دلیل افزایش خدمات بهداشتی در این ولایت، آمار مرگ و میر مادران به یک فیصد رسیده است.

محمد آصف کبیر، سخنگوی صحت عامه‌‌ی ولایت هرات می‌گوید که افزایش یا کاهش آمار مرگ و میر مادران نیاز به سروی های پنج ساله دارد اما به دلیل تامین امنیت و دسترسی آسان تر به خدمات صحی این آمار بصورت تقریبی نسبت به سال های گذشته در هرات کاهش داشته است.

گفته می‌شود که همه ساله در افغانستان، از هر صدهزار مادر، حدود ۶۳۷ تن آنان از اثر مشکلات نسایی و ولادی جان شان را از دست می‌دهند.

سعیده سعید آمر شفاخانه‌ی نسایی ولادی هرات می‌گوید که در این شفاخانه یازده ترینر متخصص نسایی ولادی و ۵۳ قابله وجود دارد که در سال گذشته، ۲۴‌هزار و ۹۶۴ ولادت انجام شده و از این میان، ۲۵ واقعه فوتی مادران می‌باشد که کمتر از یک فیصد می‌شود.

در همین حال شماری از متخصصان نسایی ولادی می‌گویند که ازدواج های قبل از‌سن بخاطر عنعنات و اقتصاد ضعیف، غذای نا کافی برای مادران در دوران بارداری و استفاده از طب سنتی برای انجام ولادت ها و انجام ولادت های خانه‌گی از دلایل عمده‌ی افزایش مرگ و میر مادران در افغانستان است.