کمپاین « زنان صلح ساز» در ولایت بلخ برگزار شد

109

کمپاین «زنان صلح ساز» از سوی خبرگزاری زنان افغانستان در ولایت بلخ با حضور والی این ولایت، جمعی از روسا و مقامات محلی، اعضای جامعه مدنی، روسای کمیسیون های مختلف و رسانه ها برگزار شد.
در ابتدا پس از تلاوت قرآن و پخش سرود ملی کشور شازیه حقجو احمدی مسوول شبکه زنان در حکومتداری شهری و نماینده خبرگزاری زنان افغانستان در ولایت بلخ، ضمن خوش آمد گویی به اشتراک کننده گان مجلس، اهمیت حضور زنان در ولایت بلخ و همچنان نقش آنان در صلح را برشمرده و خواستار مشارکت جدی تر و تقرری های زنان در بست های بالای حکومتی شدند.
شازیه حقجو با اشاره به قطعنامه ۱۳۲۵ و نقش زنان در صلح به چالش های زنان در ولایت بلخ اشاره نمود و خواهان تصمیم گیری زنان در بحث های کلان ولایتی شدند.
در این مجلس، نماینده خبرگزاری زنان افغانستان نیز که از کابل به ولایت بلخ سفر نمود هدف برنامه کمپاین زنان صلح ساز را تشریح نموده و آنرا گامی ارزشمند در راستای مشارکت و سهم برازنده ی زنان در تصامیم مهم صلح دانستند.
نماینده خبرگزاری زنان افغانستان از گذشته این کمپاین در سال ۲۰۰۰ و تصویب قطعنامه ۱۳۲۵ که در آن زنان تصمیم گیرنده گان صلح جهانی هستند یادآوری نموده و کمپاین زنان صلح ساز و زن صلح میسازد را در افغانستان از سوی خبرگزاری زنان افغانستان ادامه دهنده این روند جهانی دانست.
در این مجلس وی از فعالیت هایی بزرگ در راستای صلح سخن به میان آورد که مسوولان خبرگزاری زنان افغانستان تحت خطرناکترین شرایط امنیتی و تبادله مرمی ها به لوگر جهت پیام صلح و نقش زنان در آن رفته بودند، همچنان این پیام را به ولایت ننگرهار و به زنانی که در مناطق تحت تسلط داعش زندگی سختی سپری میکردند رسانیده بودند.
نماینده خبرگزاری زنان افغانستان ضمن ستایش از کارکردهای والی بلخ خواست تا به کمپاین زنان صلح ساز توجه نموده و میزان مشارکت زنان بلخ در مقوله صلح را افزایش دهد.


در ادامه این صحبت ها، محمد اسحق رهگذر والی بلخ ضمن خوش آمدگویی به نماینده خبرگزاری زنان افغانستان از کابل و سایر مهمانان تعهد کامل سپرد تا زمینه حضور بیشتر به زنان صلح ساز داده و آنان را در بخش های گوناگون حمایت نماید.
والی بلخ با اشاره به نقش مادرش در تربیت و پیشرفت خودش گفت که گنجاندن نام مادر در تذکره یک امر جدی و مهم است و ما همه به مادران خود احترام داریم.
وی همچنان به مشارکت زنان در پست های بالای حکومتی بعنوان یک دستاورد یاد کرد و علاوه کرد: « با افتخار میتوانم بگویم که من در طول مدت کاری ام در ولایت بلخ تلاش کردم که ولسوالی چهارکنت، امریت حوزه پنجم ولایت و ریاست کمیسیون اصلاحات اداری به زنان داده شود که خوشیختانه مسوولین تمام این ادارات زنان هستند و این تلاش های برای مقرری زنان ادامه دارد».
گلچهره بهین استاد دانشگاه در ولایت بلخ از دیگر سخنرانان این برنامه بود که قطعنامه ۱۳۲۵ را به بصورت همه جانبه به بررسی گرفت و چالش ها و فرصت ها و تهدیدها را بصورت آکادمیک تشریح نمود.
در میانه برنامه گروه تیاتر با اجرای هنرمندان با تجربه بلخ در مورد صلح با سبک جالب کمیدی به نمایش گذاشته شد.
همچنان در بخش دوم برنامه، در میز بحث و گفتگو شهلا حدید رییس امور زنان ولایت بلخ در میزان حضور زنان در ادارات حکومتی و بررسی خشونت ها علیه زنان توسط این اداره صحبت نمود، ذبیح ایثار مسوول نهادهای مشترک جامعه مدنی در بلخ نیز از نقش جامعه مدنی در پروسه صلح صحبت نموده و کمپاین زنان صلح ساز را اقدامی نهادینه شده در یک جامعه مدنی دانستند و همچنان اورنگ صافی مسوول نهاد اویک در بلخ صحبت هایی پیرامون کمپاین زنان صلح ساز داشتند و در مورد پلان عملی قطعنامه ۱۳۲۵ که شامل ۴ رکن مشارکت، محافظت، پیشگیری، رفاه و بهبود میباشد صحبت کردند . خانم اورنگ پلان عملی اول را از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ عنوان کردند و پلان عملی ملی دوم را از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ تصویب شده دانسته و گفتند که این پلان به مرحله اجرا گذاشته شده است. ختم این مباحثات با جمع بندی نجیب الله پیکان از شخصیت های موثر ولایت بلخ صورت گرفت.
تقدیرنامه ای از سوی خبرگزاری زنان افغانستان به مناسبت فعالیت های شایسته و تاثیر گذار در حمایت از زنان به محمد اسحق رهگذر والی بلخ، مبینه ساعی فعال رسانه ای ولایت بلخ و سید محمد یزدان پرست فعال جامعه مدنی داده شد.


همچنان تندیس سپاس برای ارج گذاری از تلاش های شهلا حدید رییس امور زنان ولایت بلخ، شازیه حقجو مسوول شبکه زنان در حکومتداری شهری دربلخ و شکیبا موحد رییس رادیو رابعه بلخی اعطا گردید.