کودکان افغان ،مبتلا به سوراخ قلب به چین فرستاده می‌شوند

504

سازمان صلیب سرخ چین و جمعیت هلال احمر افغانستان تفاهم نامه‌ای را امضا کرده‌اند که بر اساس آن قرار است در دو سال آینده چهارصد کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب مادرزادی از افغانستان به چین برای درمان برده شوند.

هلال احمر در افغانستان در ده سال گذشته بیش از ۱۶هزار کودک دچار این بیماری را ثبت کرده که از این میان بیش ۹۳۰۰ کودک عمدتا در آلمان، هند، پاکستان و عده‌ای هم در داخل کشور درمان شده‌اند. صد کودک مصاب به سوراخ قلب سال گذشته نیز در چین درمان شدند.

کودکانی که قرار است برای درمان به چین فرستاده شوند از میان صدها کودک بیمار توسط پزشکان چینی انتخاب شدند. جریان معاینه وتشخیص این کودکان دو روز طول کشیده است.

چن ژوا، رئیس صلیب سرخ چین که با هیأتی به کابل آمده در یک نشست خبری مشترک با همتای افغانش گفت:” وقتی به چشم کودکان نگاه کردم، عمیقا متاثر شدم و تکان خوردم، این به نحوی ابراز امیدواری بود برای زنده ماندن شان . به این ترتیب باید بگویم که اگر کاری برای کودکان، آینده کشورهای مان و انسانیت انجام بدهیم، عالی خواهد بود”

صلیب سرخ چین در نظر دارد با تجهیز برخی از شفاخانه/بیمارستان‌ها به ویژه شفاخانه جمعیت هلال احمر افغانستان زمینه درمان رایگان این بیماران را در داخل این کشور فراهم کند. این بیماری به گفته مقام‌ها در میان کودکان در افغانستان در حال افزایش است.

حسن بانو غضنفر، سرپرست جمعیت هلال احمر افغانستان گفت سعی می‌کنند زمینه درمان کودکان بیمار را در داخل و خارج فراهم کنند.

او گفت” کودکان مصاب به سوراخ قلب نمی‌توانند که خیلی منتظر بماند، به این خاطر ما تمام کوشش خود را می‌کنیم، از همه کشورها کمک می‌گیریم و به شفاخانه‌هایی که در کابل می‌توانند این بیماران را تداوی کنند با آنها هم همکاری داریم که اگر بتواند بدون تلفات یا با تلفات کمتر این شش هزار کودک منتظر هم تداوی شوند”.

روزانه ده‌ها کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب از سراسر افغانستان به دفتر جمعیت هلال احمر در غرب کابل آورده می‌شوند. مقام‌ها می‌گویند شمار مبتلایان به بیماری سوراخ قلب به مراتب بیشتر از آماری است که ثبت شده است.

چون به گفته آن‌ها بسیاری از خانواده ها به ویژه در مناطق دور افتاده آگاهی لازم درباره بیماری سوراخ قلب ندارند، به همین دلیل به درمانگاه‌ها مراجعه نمی‌کنند.

آماری مشخصی از مرگ و میر ناشی از این بیماری در افغانستان در درست نیست، اما مقام‌ها می گویند سالانه حدود بیست درصد از مبتلایان به این بیماری در این کشور جان می‌دهند