گرامیداشت از روز جهانی معلم؛ وضعیت دشوار معلمان زن در افغانستان
گرامیداشت از روز جهانی معلم؛ وضعیت دشوار معلمان زن در افغانستان

خبرگزاری زنان افغانستان: پنجم اکتبر یا سیزدهم میزان، با روز جهانی معلم برابر است. این روز از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» به روز جهانی معلم نامگذاری شده است، که همه ساله در شماری از کشورها از این روز تجلیل می­‌شود. روز جهانی معلم یادآور تلاش و زحمت­‌های انسان­‌های دردمند و […]

خبرگزاری زنان افغانستان: پنجم اکتبر یا سیزدهم میزان، با روز جهانی معلم برابر است. این روز از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» به روز جهانی معلم نامگذاری شده است، که همه ساله در شماری از کشورها از این روز تجلیل می­‌شود.

روز جهانی معلم یادآور تلاش و زحمت­‌های انسان­‌های دردمند و آگاه است که با اراده قوی و نیت­‌پاک، زمینه­‌ی یادگیری و آموختن را در اذهان شاگردان مهیا می­‌سازند. روشنایی و محبت را در قلب شاگردان پرورش می­‌دهند و فرهنگ علم پروری و دانش پژوهی را در اجتماع نهادینه می کنند.

در افغانستان این روز در حالی بزرگداشت می­‌شود که طالبان قوانین سخت­‌گیرانه­‌ی را بالای معلمان زن اعمال نموده است. معلمان زن دراین مرز و بوم هر روز خشونت­، سرکوب و تبعیض را تجربه و لمس می­‌کنند.

پس از روی کار آمدن طالبان، بیشتر از نیمی از معلمان زن شغل­‌های خویش را از دست دادند. با فرمان­‌ها و محدودیت­‌هایی که از سوی طالبان بر زنان به ویژه معلمان زن وضع شده شماری از معلمان از وضعیت فعلی وزارت معارف گروه حاکم بر افغانستان شکایت دارند. آنان می­‌گویند: «طالبان به بهانه­‌های مختلف بالای ما فشار می­‌آورند تا زنان را مجبور به ترک وظیفه کنند.»

وزارت نام نهاد امر به معروف و نهی از منکر طالبان بالای معلمان زن محدودیت فراوانی را اعمال کرده، محتسبان این اداره به معلمان زن دستور داده اند حجاب را به گونه­‌یی رعایت کنند که صورت‌های شان دیده نشوند زیرا رعایت حجاب توسط زنان یک امر ضروری است و گفته اند که بهترین نوع حجاب پوشیدن چادری «برقع» است.

به گفته این اداره اگر معلمان زن حجاب را رعایت نکنند، وظایف شان تعلیق می­‌شوند. یک تن از معلمان زن که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، وضعیت معلمان زن را چنین توصیف نمود: «من حدود پانزده سال می‌شود که معلم هستم، بعد از سقوط نظام جمهوریت، طالبان قوانین محدودیت‌زا و فراوانی را بر زنان وضع کردند. باید لباس سیاه بپوشیم، حجاب کامل داشته باشیم و ماسک بزنیم.»

او افزود طالبان از معلمان زن امتحان اخذ نمود، این امتحان از سوی اداره «امر به معروف و نهی از منکر» با هماهنگی وزارت معارف این گروه برگزار شده بود. «مسوولین اداره امر به معروف از معلمان سوالات علوم دینی، کلمه طیبه، دعای قنوت، شرایط وضو و نماز را می­‌پرسیدند.»

وی در ادامه گفت: «با روی کار آمدن رژیم طالبان اکثر معلمان زن از کار بیکار شده و برای تأمین نیازهای خانواده­‌های شان مجبور شده اند به خامک­‌دوزی، بافندگی، خیاطی و حتی تکدی‌گری روی بیاورند.»

در حالی در سراسر کشور از روز جهانی معلم امروز گرامیداشت به عمل آمد که معلمان زن از بدو روی کار آمدن حاکمیت طالبان سختی­‌ها و شرایط دشواری را تجربه می‌کنند. اعمال محدودیت­‌ها، سرکوب، خشونت، بحران اقتصادی و دست نیافتن به حقوق شان از چالش­‌های عمده­‌ی فرا راه این قشر از جامعه در افغانستان است.