افغانستان و جهان

لیست ابتدایی نشست گفت گو صلح در ترکیه، حضور کم رنگ زنان!

براساس یک فهرست ابتدایی که از اشتراک کنندگان هیأت حوزه جمهوری در نشست استانبول منتشر شده است سه زن در این لیست دیده می شود که به معنا حضور کم رنگ زنان در این نشست میباشد..
نشست استانبول قرار است در روزهای آینده به میزبانی ترکیه برای تعیین سرنوشت صلح افغانستان دایر شود.
در فهرست ابتدایی که به رسانه‌ها درز کرده، داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین کشور، عبدالرب رسول سیاف، محمدیونس قانونی، عطامحمد نور، حمدالله محب، محمدحنیف اتمر، سیدحامد گیلانی، عبدالرشید دوستم، محمد محقق، محمدکریم خلیلی، گلبدین حکمتیار، صلاح‌الدین ربانی، معصوم استانکزی، سلام رحیمی، حبیبه سرابی، فوزیه کوفی، فاطمه گیلانی و حاجی دین‌محمد از آدرس حوزه جمهوریت در این نشست شرکت خواهند کرد.
اما کمیسیون حقوق بشر و فعالان حقوق زن در اعتراض به این ترکیب گفته اند که نابرابری جنسیتی در تمام سطوح روند صلح وجود دارد که نادیده گرفتن یک قشر عظیم جامعه پایداری صلح را تضمین نمی‌تواند.
شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر در اعتراض به حضور کمرنگ زنان در فهرست ابتدایی هیأت جمهوری در توییترش نوشته است: «تعداد زنان در این فهرست ناکافی ست.اگر‌ واقعی ست،ملل متحد به عنوان دایر کننده اصلی و ترکیه به عنوان میزبان باید به حضور کمرنگ زنان در آن اعتراض کنند. این فهرست همچنان آیینه ای از وضعیت رقت بار سیاست، «رهبری» و «نماینده گی» در سرزمین ماست، وضعیتی که از بن تا امروز بد و بدتر شده است

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا