مصاحبه

نخستین زنی که جواز کاری گرفت

شرکت تجارتی و لوجستیکی در سال (۲۰۰۰ میلادی) ایجاد شده و درعرصه های مختلف تجاری فعالیت دارد

ملکه سعادت ریس شرکت تجارتی لوجستیکی میلاد ساحل، اولین زنی است که درعرصه تجارت در افغانستان جواز کاری گرفته و از سال ۲۰۰۰ میلادی به این طرف به طور رسمی شروع به کارهای تجارتی کرده است.
خانم سعادت در ابتدا شرکت تجارتی و لوجستکی را که شما در رأس آن هستید، مختصراً معرفی کنید؟
شرکت تجارتی و لوجستیکی در سال (۲۰۰۰ میلادی) ایجاد شده و درعرصه های مختلف تجاری فعالیت دارد، در ابتدا من منحیث اولین زن در تجارت ابتدایی در سال ۲۰۰۹ اولین تولیدات تجاری را که میوه تازه بود به کشور مالیزیا صادر کردم و در مقابل آن از مالیزیا بعضی از دستگاه ها را وارد کردیم. بعداً آهسته آهسته در بخش میوه خشک صادرات خود را بیشتر کردیم تا آنجا که از سال ۲۰۱۶ به هندوستان و روسیه کشمش صادر می کردیم و از روسیه دوباره به افغانستان چوب های چهارتراش وارد می کردیم .
چه نوع کالاهای تجارتی را شما به کدام کشورها صادر و وارد می کنید ؟
ما کارهای مختلفی را درعرصه تجارت صادرات و واردات انجام میدهیم، از سال ۲۰۱۹ به این طرف برنامه های مختلفی را مانند پروسس کشمش و پروسس میوه تازه انجام داده ایم که بیشترین میوه های تازه را به کشور هندوستان صادر می کنیم؛ درحدود ۹۲ نوع کشمش که وجود دارد، شش نوع کشمش را ما به همکاری یکی از شرکای خود به روسیه، زعفران، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را به هند و همچنان سنگ ذغال را به پاکستان صادر می کنیم.
جدا از صادر و وارد کردن میوه های تازه و خشک فعالیت های دیگری هم داشتید؟
بلی در پهلوی کار های تجارت من یک فعالیت دیگری را نیز به راه انداختیم که فعلن آن را انجام میدهم، سمارق صدفی است که از ایران وارد افغانستان کردیم و پروسس آن را نیز انجام دادیم، اما به دلیل این که برای بار اول محصولات سمارق صدفی ما کم بود در بازار زیاد معروف نشد، ولی همان مقدار که در بازار عرضه شد مورد پسند قرار گرفت. به همین دلیل حالا در صدد این هستیم که یک فضا و مکانی بزرگ تر را مهیا بسازیم تا این که سمارق های صدفی زیادی پروسس کرده بتوانیم.

الکترونیک سازی تجارت یک گزینه جدیدی است برای سهولت در کار های تاجران، شما از این گزینه استفاده کرده اید؟ و موثر بود؟
از زمانی که کار های تجاری را آغاز کردیم همواره بیشتر کار ها و فعالیت ها توسط همین فنآوری الکترونیکی حل شده است، دید و باز دید ها با تاجران داخلی و خارجی از همین طریق صورت گرفته و همچنان به صورت آنلاین از نمایشگاه که در کشور هندوستان در شهر کلکته و شهر دهلی نو برگزار شد، در آنجا با صد کمپنی دید و بازدید کردیم، از فابریکه های شان دیدن کردیم بعضی مواردی که مفید بود برای افغانستان وارد کردیم و همین گونه صادراتی نیز داشتیم.
ویروس کوید ۱۹ چقدر و درکدام موارد در کار های شما ممانعت ایجاد کرد ؟
درسال ۲۰۱۹ به دلیل کوید ۱۹ در کار های تجاری اندکی وقفه ایجاد شد که نتوانستیم بعضی فعالیت های خود را به صورت درست پیش ببریم و متضرر شدیم، چون کوید ۱۹تنها دامنگیر شرکت های ما نبود بلکه دامنگیر تمام جهان بود اما زمانی که کوید ۱۹ ضعیف شد دوباره وضعیت بهبود پیدا کرد، ما توانستیم صادرات خود را ادامه بدهیم پیشنهاد هایی را گرفتیم که بر اساس آن میوه خشک را به هندوستان و لباس را به ازبکستان صادرمی کنیم و یک قسمت از زعفران، زیورات و سنگ های قیمتی را به حساب نمایشگاه استفاده کردیم که هم تاجر جلب وجذب شود و هم برای مردم به نمایش گذاشته شود. در دوره کرونا که مدتی نمی توانستیم کار و فعالیت کنیم، ما با رعایت همان حفظ الصحه دختر خانم های که در خانه های شان بودند برای ما کار می کردند، بعضی از پارچه ها را می دادیم که آنها روی تکه ها مهره بافی و دست دوزی کرده و برای ما آماده کنند، بعداً مشتری هایی که فرمایش میدادند برای شان توسط کارمند های بخش مارکیتینگ فرمایشات آنها را در دسترس شان قرارمی دادیم، به همین صورت در کوید ۱۹ هم یک مقدار کار کردیم که بعداً توانستیم آنها را به شکل درست به بازار به فروش برسانیم .
چه تعداد از کارمندان شما زنان هستند و با زنان متشبث چقدر کار کردید ؟
در حدود ۲۸ نفر کارمندان ازطبقه اناث است و این خانم ها اکثریت شان خانم های خانه هستند و تقریبا در حدود ۱۵ نفر آنان در دفتر به شکل حضوری کار می کنند، بقیه شان در خانه هستند و از خانه کار های که برای شان سپرده می شود انجام میدهند و برای ما میفرستند و این فعالیت ها تنها محدود به مرکز نیست بلکه در ولایات لغمان، جلال آباد، کندز و یک قسمتی ولایت بامیان و یک قسمت ولایت پروان نیز صورت میگیرد.
از این که کار های تجارتی بیشتر به گونه الکترونیکی به پیش میرود، و مشکلات کمبود برق و نبود انترنت استندر نیز وجود دارد چگونه با این مشکلات کنار آمدید؟
طوری که یاد آور شدم بیشترکار های ما توسط همین بخش الکترونیکی است تماس ها، ارتباطات، ملاقات دیگر با تاجران، وجلسات با کارمندان از طریق انترنت (میتینگ زوم)صورت می گیرد که خوشبختانه در کار های ما سهولت ایجاد کرده است، در تجارت هر قدر که مصارف کمتر شود سود بیشتر به دست می آید، همچنان با مشکلات کندی برق مواجه بودیم که خودما دست به کار شده و برای خود بعضی از سهولت های را ایجاد کردیم؛ مثلن سولر و بطری گرفتیم برای کمپیوتر های ما که حد اقل بتوانیم ۱۲ساعت متواتر برق داشته باشیم از انترنت استفاده کنیم تا این که از کار های دفتری عقب نمانیم و ارتباطات ما با کشورهای بیرونی همچنان برقرار باشد. با وجود که این کار ها به دولت مربوط می شود تا این که برای کسانی که فابریکه دارند سهولت های برق و انترنت را مهیا کند، اما ما بخاطر که برای پروسس و پاک کاری کشمش به برق بیشتر نیاز داریم که توانستیم با ایجاد یک جنراتور ذغالی برای تولید برق مشکلات خود را تا حدی مرفوع بسازیم.
اتاق تجارت و صنایع زنان برای دسترسی زنان به منابع و یا نهاد های مربوطه چه سهولت های را برای زنان تاجر فراهم کرده است و آیا برای زنان تجارت پیشه از طرف حکومت کدام امتیازی در نظر گرفته شده است یا خیر؟
اتاق تجارت زنان تا حدی توانسته است که با تاجران همکاری داشته باشند، ازطریق اتاق تجارت و صنایع با تاجر های بیرون از کشور معرفی شدیم و در برنامه های آنان شرکت کردیم هم چنان از برنامه ها و نو آوری های که در وزارت تجارت و اتاق تجارت و صنایع زنان ایجاد می شود آگاه می شویم مثل برنامه الکترونیک سازی، و یا ایجاد کمپنی های جدید آگاهی حاصل می کنیم. همچنان در تدارکات ملی از ما خواستند که همرای شان کار کنیم و چندین بار هم ورکشاپ هایی را برای ما دایر کردند اما مراحل کاری آنها مغلق و پیچیده است پروژه های آنها بزرگ است درحد توان ما نبود که با آنها کار کنیم.
برای زنان تجارت پیشه هیچ امتیازی قایل نیستند و برای شرکت های خانم ها هیچ نوع سهولتی مهیا نبود، اما در سال ۲۰۱۰ یک اتحادیه در بخش خانمها ایجاد شد تحت نام ʺسویکʺ که ما توانستیم این اتحادیه را بسازیم و توانستیم تمام خانم های انجنیر را که شرکت های ساختمانی، صنعتی و تولیدات تجاری داشتند را در یک زیر مجموعه گرد آوری کنیم و خوشبختانه این اتحادیه مفید تمام شد، اعضای این اتحادیه در اوایل اندک بود اما بعد ها علاقه مندی خانم بیشتر شد خانم های که می خواستند فعالیت های تجاری را آغاز کنند از همین اتحادیه شروع به کار می کردند.
برای بهترشدن کارهای تجاری زنان به چی چیزهای نیاز است؟
در هر جا تجار است که مملکت را رو به انکشاف می رساند، کشورها را به همدیگر نزدیک می سازد، تجارت سطح اقتصادی کشور را بالا می برد و ستون اساسی یک کشور را تجارت تشکیل میدهد، پس مسئولین حکومت باید در قسمت تمدید جواز ها، فساد و رشوه را ریشه کن کنند. زمانی که بخاطر تمدید جوازهای کار به نهاد ها مراجعه می کنیم به مشکلات زیادی بر میخوریم و مجبور هستیم که یک مسیر طولانی را طی کنیم تا اینکه کار های تمدید جواز طی مراحل شود، در حالی که تمام معلومات در دیتابیس ها نزد هر مرجع موجود می باشد که باید سهولت سازی کنند
مصاحبه کننده: نیلوفربارکزی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا