افغانستان و جهان

پنج ماه تا خروج نیروهای بین‌المللی؛ونگرانی زنان

رئیس جمهور امریکا، با اعلام پایان طولانی‌ترین جنگ، از خروج کامل نیروهای کشورش از افغانستان تا ماه سپتامبر سال جاری میلادی خبر داد.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا، با اعلام پایان طولانی‌ترین جنگ، از خروج کامل نیروهای کشورش از افغانستان تا ماه سپتامبر سال جاری میلادی خبر داد. خروجی که به گفته او سبب خواهد شد امریکا به شکل نظامی پای خود را از افغانستان بیرون بکشد، اما فعالیت دیپلماتیک و کمک‌های بشردوستانه‌اش تداوم یابد. این خبر بازتاب‌ فراوانی و نگرانی‌های زنان بیشتر‌ است.
حبیبه سرابی، عضو هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان در دوحه قطر، در این رابطه می‌گوید که گفته می‌شد خروج کامل نیروهای امریکایی توام با شرایط است، اما متاسفانه شاهد رویه مخالف آن هستیم. این خروج بدون در نظر گرفتن هیچ شرایطی صورت می‌گیرد، شرط و شروطی برای خروج نیروهای ایالات متحده امریکا از افغانستان وجود ندارد و به‌ طور مستقیم عملی خواهد شد که به عقیده من خروج در چنین شرایطی کار درستی نیست.
او در ادامه ضمن اشاره به این‌که مردم افغانستان همواره در برابر تروریسم و افراط‌ گرایی ایستاده و مقابله کرده‌اند، تاکید می‌کند که امریکا و جامعه جهانی در قبال مردم افغانستان مسوول هستند و باید باشند. مردم افغانستان در مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی قربانی‌های زیادی داده‌اند. قربانی‌های ما فقط از امروز نیست، بلکه از دوران نفوذ شوروی قربانی داده‌ایم، خون داده‌ایم و از همان زمان مبارزه شروع شده است. بعد از دهه‌ها مبارزه که مردم این کشور بهای سنگین و سختی را پرداخته‌اند، امریکا و جامعه جهانی نباید به راحتی از کنار افغانستان عبور کنند.
بانو سرابی تصریح می‌کند که خروج کامل بدون شرط و بدون رسیدن به یک توافق سیاسی، برای ما نگران‌کننده است و باید ابتدا توافق سیاسی صورت می‌گرفت. سرابی افزود که ما افغان‌ها هیچ‌گاه فکر نمی‌کردیم امریکایی‌ها مادام‌العمر در افغانستان می‌مانند، اما باید اول توافق انجام می‌گرفت و بعد مسوولانه برنامه خروج نیروهای امریکایی اعلام می‌شد. خروج باید به شکلی باشد که هیچ یک از دست‌آوردهای دو دهه اخیر به شمول دست‌آوردهای زنان دچار تزلزل و بی‌ثباتی نشود.

فاطمه گیلانی، دیگر عضو هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان، نظر متفاوت‌تری در این رابطه دارد.
او می‌گوید این درست است که زنان برای دست‌آوردهای خود قربانی‌های زیادی داده‌اند، اما آن‌چه واضح و مبرهن است، این است که ما دیگر از زن چندین دهه قبل صحبت نمی‌کنیم. زنان امروز، زنان قوی هستند که واقعاً دیگر کسی نمی‌تواند هر شرایطی را به آن‌ها تحمیل کند. زن افغان را دیگر کسی نمی‌تواند نادیده بگیرد و چندین ماه مذاکره در دوحه و چانه‌زنی نماینده‌گان زن گویای این واقعیت بوده است. مساله دیگر و مهم‌تر این است که اگر تا پیش از ۱۱ سپتامبر ما نتوانیم موضوع صلح را نهایی بسازیم، بی‌پرده باید گفت که جنگی مهلک و خطرناک در راه خواهد بود و در آن صورت همه آسیب خواهیم دید؛ زن، مرد، کودک و جوان و کهن‌سال.
به عقیده فاطمه گیلانی، در شرایطی که خروج کامل نیروهای امریکایی از خاک افغانستان قطعی شده است، باید تمرکز روی این شود که مساله صلح را تا پیش از سپتامبر نهایی کنیم و به سرانجام برسانیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا