تجلیل از هشتم مارچ از سوی شورای عالی مصالحه برگزار شد
تجلیل از هشتم مارچ از سوی شورای عالی مصالحه برگزار شد

برنامه ای که به مناسبت هشت مارچ، روز جهانی زن تحت نام ʺزنان و صلحʺ در قصر سپیدار با حضورداشت داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، وزیر ارشاد حج و اوقاف، حبیبه سرابی عضو گفتگو کننده دولت افغانستان، نماینده وزارت دولت در امور صلح، عضو هیأت رهبری شورای عالی مصالحه ملی، نمایندگان جامعه […]

برنامه ای که به مناسبت هشت مارچ، روز جهانی زن تحت نام ʺزنان و صلحʺ در قصر سپیدار با حضورداشت داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، وزیر ارشاد حج و اوقاف، حبیبه سرابی عضو گفتگو کننده دولت افغانستان، نماینده وزارت دولت در امور صلح، عضو هیأت رهبری شورای عالی مصالحه ملی، نمایندگان جامعه مدنی، معاونین شورای عالی مصالحه در قصر سپیدار برگزار گردید.
داکترعبدالله عبدالله در سخنرانی امروز خود، در این برنامه از تجلیل روز جهانی زن ابراز خرسندی نموده و بیان نمود که برای رسیدن به وضعیت فعلی در کشور، زنان، مردان و جوانان زیادی قربانی داده اند. رئیس شورای مصالحه ملی، روز جهانی زن را به تمام زنان افغانستان تبریک گفته و در ادامه صحبت هایشان از زنانی که در سالهای اخیر قربانی شده اند، یاد کرده و نیز از زنان نامداری که در جریان یک سال مورد هدف قرار گرفته و قربانی شده یادبود نمودند.
داکتر عبدالله گفت: «افراط و تفریط سبب سرکوبی زنان شده و نیم جامعه را از ایفای نقش شان بازداشته و نفی کرده است». وی افزود: در روند شمارش دستاوردهای چند دهه، دستاوردهای مشترکی وجود دارد که شجاعت زنان در آن حرف اول را می زند که با قبول نمودن تمام ناملایمات و نابرابری ها در صحنه حضور داشته و خود را تثبیت نموده اند».
زهره مطهر معاون شورای عالی مصالحه، ضمن ابراز تبریکی روز هشتم مارچ (روز جهانی زن) برای تمام زنان افغانستان گفت:
« زنان قهرمان کشور با وجود موانع سنگین و دشوار توانسته اند مقاومت و شکست ناپذیری شان را به اثبات کنند».وی در ادامه، از سران حکومت خواست به طور جدی تر برای رسیدن به صلح پایدار و دفاع حقوق زنان ایستادگی و مبارزه نمایند.

زهره مطهر گفت: «جنگ به جز بر بادی چیزی دیگر نیست، بناء خواهشمندیم تا در روند مذاکرات صلح بین الافغانی، مخلصانه اشتراک نموده و با اقدام فوری آتش بس مردم ما را از این مصیبت به توکل خداوند ج نجات بدهند».
نسرین اوریاخیل عضو هیأت رهبری شورای عالی مصالحه ملی گفت: «زنانی که طبابت عرضه می کنند به صلح ضرورت دارند، ما شاهد بودیم که در نقاط دوردست داکتران و کسانی که خدمات طبی را عرضه می کردند مورد تجاوز قرار گرفته اند. هم چنان در دور اول گفتگوهای صلح ۵۰٪ فیصد از صدای زنان خاموش بود اما خوشبختانه با رهبری شورای عالی مصالحه امروز افتخار حضور بزرگ زنان در سطح اجتماع داریم».
وی افزود ما زنان فعلا فراتر از زنان کار می کنیم برای این که زنان بتوانند، خودشان تصمیم بگیرند؛ وظیفه ما این است که موقف زنان را در سیاست بلند ببریم.
حبیبه سرابی معاون شورای عالی مصالحه ملی نیز در این برنامه سخنرانی نموده و گفت: « در تیم مذاکراتی ما ۴ زن است که در کنار مردان قاطعانه از حقوق خواهران خود دفاع می کنند. به حمایت مردان همیشه ضرورت داریم چون جامعه بشری است و نمی توان بدون حمایت یکدیگر به پیش برویم».
این در حالی است که زنان افغان نگرانی های زیادی را در رابطه با روند مذاکرات صلح با طالبان دارند و امیدوارند تا حکومت و همکاران بین المللی شان از حقوق و آزادی های زنان به خوبی حمایت نموده و آن را تضمین نمایند.