تلاش زنان و حفظ جایگاه شان در اجتماع
تلاش زنان و حفظ جایگاه شان در اجتماع

انجمن اجتماعی توان‌مندسازی بانوان ولایت هرات، محیطی‌ برای افزایش مهارت‌های زنان می‌باشد که از چندین سال بدین سو، فعالیت می‌کند. در این انجمن دوره‌های آموزشی همه ساله برگزار می‌شود که توسط خود بانوان برای بانوان، تدریس می‌گردد و شامل صنف‌های تجوید قرآن شریف، خیاطی، نقاشی، خطاطی، حکاکی و صنف‌ کمک‌های اولیه و آرایشگری می‌باشد. زنان […]

انجمن اجتماعی توان‌مندسازی بانوان ولایت هرات، محیطی‌ برای افزایش مهارت‌های زنان می‌باشد که از چندین سال بدین سو، فعالیت می‌کند.
در این انجمن دوره‌های آموزشی همه ساله برگزار می‌شود که توسط خود بانوان برای بانوان، تدریس می‌گردد و شامل صنف‌های تجوید قرآن شریف، خیاطی، نقاشی، خطاطی، حکاکی و صنف‌ کمک‌های اولیه و آرایشگری می‌باشد.

زنان افغانستانی اگر چه همواره در عرصه‌های مختلف با محدودیت‌های فراوانی دست و پنجه نرم کرده اند اما در طی چندین دهه‌ی اخیر، کارکردها و فعالیت‌های چشم‌گیری در بخش‌های سیاستی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی داشته و حضور شان در جامعه قابل ملاحظه و پر رنگ بوده است.

اکنون با روی کار آمدن حکومت جدید، زنان افغانستانی با این که شرایط زندگی، تحصیلی و کاری شان با تغییرات و تحولات زیادی همراه بوده است، اما باز هم کوشش دارند تا مانند گذشته به کار و تحصیل شان ادامه داده و حضور خود را در اجتماع حفظ نمایند.
از جمله انجمن اجتماعی توانمندسازی بانوان ولایت هرات، در کنار دوره‌های آموزش، با ایجاد بخش تولیدی خیاطی و ساخت صنایع دستی، زمینه شغلی را برای ده‌ها زن نیز مساعد ساخته است که دو روز در هفته بازار برای فروش محصولات دستی آنان اختصاص داده می‌شود.

ماریا محمودزاده، مسوول انجمن اجتماعی توانمندسازی بانوان ولایت هرات می‌گوید: «سالانه حدود ۱۰۰ الی ۲۵۰ خانم از صنف‌های مختلف فارغ می‌شوند و یک تعداد به فعالیت خود در انجمن ادامه می‌دهند.»
این انجمن توانسته است تا برای زنان در ولایت هرات هم مکان آموزشی و هم مکان اشتغال‌زای را فراهم بسازد و آن عده خانم‌های که نان‌آور خانواده خود هستند را سرگرم کار بسازد.
خانم ماریا همچنان می‌افزاید:«بعد از سقوط حکومت قبلی حدود ۲۰ روز پشت دروازه بسته کار می‌کردیم چون این ترس وجود داشت که خانم‌ها اجازه فعالیت را نخواهند داشت. اما خواستیم برای آینده‌ی زنان یک قدمی برداریم و به فعالیت‌های خود در چارچوب حکومت فعلی ادامه دهیم.»

زنان نیمی از پیکر جامعه دانسته می‌شوند که حضور فعال شان می‌تواند در پیشرفت و توانمندسازی جامعه نیز موثر واقع شود.
نادیا عادلی یک تن از اساتید این انجمن است که در بخش کمک‌های اولیه تدریس می‌کند، می‌گوید: امیدوارم در آینده برای خانم‌ها کدام محدودیتی در زمینه‌های کاری و تحصیلی ایجاد نشود و ما باز هم بتوانیم مانند گذشته به فعالیت‌های خود به شکل درست آن ادامه دهیم.

این در حالی است که اکنون زنان افغانستانی با یک سرنوشت نامعلوم و مبهم به سر می‌برند و نمی‌دانند که سهم شان در حکومت جدید، چطور و چگونه خواهد بود.