روزشمار زنان در هفته ای که گذشت
روزشمار زنان در هفته ای که گذشت

۱_یک مرد در ولایت نیمروز ۹ عضو خانواده به شمول دو همسر و کودکانش را به قتل رساند به گفته‌ی منابع امنیتی این مرد ویس نام داشت و به دلیل مخالفت خانواده اش با ازدواج سومی تمام اعضای خانواده اش را به قتل رساند. دو روز بعد ازین رویداد جسد این مرد توسط مردم محل […]

۱_یک مرد در ولایت نیمروز ۹ عضو خانواده به شمول دو همسر و کودکانش را به قتل رساند به گفته‌ی منابع امنیتی این مرد ویس نام داشت و به دلیل مخالفت خانواده اش با ازدواج سومی تمام اعضای خانواده اش را به قتل رساند. دو روز بعد ازین رویداد جسد این مرد توسط مردم محل یافت شد انتظار می‌رود او پس ازین رویداد خودکشی کرده باشد ویا از سوی کسانی دیگری به قتل رسیده باشد.
۲_نرگس هاشمی رییس اتاق تجارت و صنایع دستی زنان در زون غرب افغانستان در گفتگویی با خبرگزاری زنان افغانستان گفت که اگر زنان احساس امنیت داشته باشند می‌توانند با قدرت قوی وارد جامعه شوند و در پیشرفت و ترقی افغانستان سهم بگیرند او درحالی این سخنان را گفت که حضور زنان در عرصه‌ی اجتماع و تجارت کاهش یافته و زنان درحال حذف شدن هستند.
۳_والی طالبان برای ولایت نورستان در یک کنفرانس خبری گفت که به مشوره‌ی علمای دین تلاش می‌کنند که زنان دیگر مجبور به کار شاقه نشوند.
۴_داکتر حمیرا رضایی یکی از فعالین حقوق بشر و مهاجر اهل افغانستان از سوی بریتانیا برنده جایزه‌ی زن سال آسیا در ۲۰۲۲ شناخته شد.
این جایزه به دلیل فعالیت های اجتماعی و بشردوستانه به وی تعلق گرفت.
۵_ طالبان نزدیک به  ۳۰ تن از دانشجویان دختر  در دانشگاه دولتی ولایت تخار را از خوابگاه این دانشگاه بازداشت کردند. ده تن ازین داشنجویان را به اتهام بی حجابی د محفل عروسی بازداشت و پس از بازجویی رها کردند و بیست تن دیگر را هنگام تفریح دستگیر کردند و از سرنوشت آنان تاکنون خبری نیست.
۶_طالبان یک زن ومرد را به اتهام قاچاق مواد مخدر درولایت بلخ بازداشت کردند.
۷_فوزه کوفی نماینده‌ی پیشین مجلس نمایندگان در واکنش به حمله‌ی داعش به درمسال هندوباوران درکابل طالبان را در تامین امنیت مردم ناکام خواند او گفت که طالبان مانند سایر ادعاهای شان در تامین امنیت مردم افغانستان ناکام اند.
۸_ در پی بسته ماندن مکاتب دخترانه و وضع محدودیت ها بر زنان از سوی طالبان دو مقام این گروه از سوی سازمان ملل ممنوع السفر شدند.

۹_ یک زن در ولایت ننگرهار از سوی شوهرش به دلایل نامعلومی‌به قتل رسید.
۱۰_ از اثر یک زلزله‌ی قوی در ولایت پکتیکا و خوست نزدیک به یک هزار نفر به شمول زنان و کودکان جان باختند.
۱۱_ مبینه ساعی یکی از فعالان رسانه‌ای افغانستان در گفتگویی با خبرگزاری زنان افغانستان طالبان را در خدمتگزاری به نسل جوان افغانستان ناتوان خواتد او گفت که نسل نوان و بخصوص زنان افغانستان آگاه تر و داناتر از جنگجویان طالبان است.
۱۲_ یک دختر ده ساله  در ولایت هلمند هنگام بازی با سلاح کلاشینکوف در پی اصابت گلوله به سرش، جان باخت.
۱۳_ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل با کمیته حقوق بشر اتحادیه اروپا درباره‌ی حقوق زنان افغانستان گفت‌وگو کرد.
۱۴_یک خانم در ولسوالی ساغر ولایت غور پس از مشاجره ی لفظی با خواهرانش دست به خودکشی زد و جان باخت.
۱۵_ افراد ناشناس در ولایت قندوز شب‌هنگام یک آموزگار زن را به گونه‌ی وحشیانه سر بریدند.
۱۶_ جسد یک دختر هفده ساله در منطقه‌ی جبرئیل ولایت هرات از مربوطات ناحیه سیزدهم مرکز این ولایت یافت شد.
۱۷_ یک دختر جوان در بامیان به‌ دلیل مخالفت با ازدواج اجباری خودکُشی کرد
۱۸_ یک مرد ۵۹ ساله‌ی تعویذنویس در غزنی با دختر ۱۸ ساله ازدواج کرد.
۱۹_ یک مرد د ولایت ننگرهار به دلایل نامعلومی همسر جوانش را به قتل رساند.
منبع: خبرگزاری زنان افغانستان و رسانه های محلی افغانستان
تهیه کننده: لطیفه سادات موسوی