روزشمار زنان در هفته گذشته( ۹ جولای تا ۱۶ جولای)
روزشمار زنان در هفته گذشته( ۹ جولای تا ۱۶ جولای)

۱_ طالبان بازگشایی مکاتب دخترانه را تکذیب کردند . صفحه رسمی وزارت معارف و در تویتر یک دعوتانه مطبوعاتی را منتشر کرده بود که در آن از بازگشایی مکاتب دخترانه به دستور رهبر طالبان خبر داده بود اما مقام های رسمی طالبان مکتوب را جعلی خواند و گفت بازگشایی مکاتب دخترانه حقیقت ندارد. ۲_ جسد […]

۱_ طالبان بازگشایی مکاتب دخترانه را تکذیب کردند . صفحه رسمی وزارت معارف و در تویتر یک دعوتانه مطبوعاتی را منتشر کرده بود که در آن از بازگشایی مکاتب دخترانه به دستور رهبر طالبان خبر داده بود اما مقام های رسمی طالبان مکتوب را جعلی خواند و گفت بازگشایی مکاتب دخترانه حقیقت ندارد.
۲_ جسد تیرباران شده‌ی یک زن در روستای ده‌سرخ ولسوالی زنده جان ولایت هرات یافت شد. هویت مقتول و انگیزه ی قتل او تاکنون مشخص نشده است.
۳_ یک زن در نیمروز در پی یک حادثه ی ترافیکی جان‌باخت و سه تن دیگر زخمی شد.
۴_ افراد مسلح ناشناس هفت عضو یک خانواده به شمول زنان و کودکان را در پغمان کابل به قتل رساند.
۵_  در رده‌بندی شاخص برابری میان زنان و مردان در سال ۲۰۲۲،  افغانستان در قعر جدول قرار گرفته و بدترین کشور برای زنان شناخته شد.
۶_ در یک خشونت خانوادگی در ولایت نیمروز دو زن خشمگین شوهرشان را به قتل رساندند . فرد مقتول سه زن داشته و توسط زن اول و دومش به قتل رسیده است. این زنان و دوتن دیگر از سوی طالبان بازداشت شدند.
۷_ یک دختر دوازده ساله در ولایت بادغیس در حادثه ترافیکی جان باخت یک موتر مسافربری وی را زیر گرفته بود.
۸_ طالبان در قندوز یک پسر و یک دختر جوان را به‌ اتهام فرار از منزل بازداشت کردند. این دختر بخاطر ازدواج اجباری از سوی خانواده اش با یک پسر دیگر فرار نموده بود.
۹_ یک ملا امام مسجد در ولایت فاریاب بر یک دختر ۱۲ ساله تجاوز نموده و از ساحه فرار نمود.
۱۰_ بنیاد ملاله در اعتراض به بسته ماندن مکاتب دخترانه در افغانستان از رهبران جهان خواست که به طالبان فشار بیاورند تا مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند.
۱۱_ یک دختر جوان در پی شلیک برادرش در ولسوالی قیصار فاریاب زخمی شد.
۱۲_ انسیه نجفی یک خبرنگار محلی زن درولایت دایکندی بخاطر کمبود معلم در یک مکتب به اطفال مهاجر به گونه‌ی رضا کار تدریس می‌کند.
منبع: خبرگزاری زنان افغانستان و رسانه های محلی
تهیه کننده: لطیفه سادات موسوی