روز ملی خبرنگار
روز ملی خبرنگار

اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، گفته است که حکومت در راستای رسیدگی به پرونده‌های خشونت و قتل کارمندان رسانه‌ای کوتاهی کرده است. در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه (۲۷ حوت)، از سوی اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان به مناسبت گرامی‌داشت از روز ملی خبرنگار منتشر شده، آمده است: «در حالی از روز ملی خبرنگار در افغانستان گرامی‌داشت می‌شود […]

اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، گفته است که حکومت در راستای رسیدگی به پرونده‌های خشونت و قتل کارمندان رسانه‌ای کوتاهی کرده است.

در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه (۲۷ حوت)، از سوی اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان به مناسبت گرامی‌داشت از روز ملی خبرنگار منتشر شده، آمده است: «در حالی از روز ملی خبرنگار در افغانستان گرامی‌داشت می‌شود که سایه‌ی خشونت و ظلم در خانواده‌ی رسانه‌های کشور پهن شده و خبرنگاران در بدترین شرایط قرار گرفته‌اند.»

بر اساس اعلامیه، قتل‌های هدف‌مند کارمندان رسانه‌ای، وضعیت بد امنیتی و اقتصادی رسانه‌ها و خبرنگاران و ترک افغانستان و درخواست پناهندگی برخی از خبرنگاران در کشورهای بیرونی، از مواردی است که جامعه‌ی خبرنگاری را تحت تاثیر قرار داده و ادامه‌ی این وضعیت، عواقب خطرناکی را در پی خواهد داشت.

اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، گفته است که با وجود درخواست‌های پی هم از نهادهای ملی و بین‌المللی در راستای رسیدگی به پرونده‌های ترور خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای، به اکثر پرونده‌ها رسیدگی نشده است.

این اتحادیه، گفته است که بی‌توجهی حکومت افغانستان و نهادهای بین‌المللی در قبال پرونده‌های خشونت و قتل خبرنگاران، ناامیدکننده بوده و وضعیت را وخیم‌تر ساخته است.

اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، از نهادهای حقوق بشری، نهادهای بین‌المللی ‌و حکومت افغانستان، خواسته است که در راستای رسیدگی به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران، با جدیت برخورد کنند.