صلح و زنان
صلح و زنان

«صلح» کلمه ای است پیام آور آرامش، آرامشی که نه تنها فرد فرد جامعه بلکه تک، تک زنده جانان روی زمین به آن نیاز دارند. صلح کلیدی است برای دست یافتن به دنیایی مملو از آرامش، امنیت، خوشحالی و رفاه چون صلح و امنیت از جمله نیاز فطری بشری است و تنها در سایه این […]

«صلح» کلمه ای است پیام آور آرامش، آرامشی که نه تنها فرد فرد جامعه بلکه تک، تک زنده جانان روی زمین به آن نیاز دارند. صلح کلیدی است برای دست یافتن به دنیایی مملو از آرامش، امنیت، خوشحالی و رفاه چون صلح و امنیت از جمله نیاز فطری بشری است و تنها در سایه این موهبت الهی است که می توان به رشد و تعالی در جامعه دست یافت. ما به عنوان عضو این کره ی زمین نیازمند صلح و رفاه هستیم، چنانچه جان لاک یکی از دانشمندان جهان در مورد صلح می گوید مقصود از صلح و امنیت تنها آن نیست که زنده باشیم بلکه منظور این است که دارای رفاه، آسایش و تسهیلات مشخص باشیم که حق طبیعی ما است؛ چون هدف صلح رفع خصومت ها جلوگیری از خشونت و ایجاد روابط حسنه بین افراد جامعه می باشد. در طول سال ها جنگ در افغانستان دستیابی به صلح و امنیت گویا به آرزوی دست نیافتنی مبدل شده است. دین مبین اسلام نیز که خود منادی صلح در جهان است در آموزه های خود به روشنی صلح را پذیرفته اهمیت این اصل را مشخص ساخته و به آن امر نموده است. ما به عنوان فعال صلح مسئولیت داریم تا متحدانه برای رسیدن به صلح تلاش نمایم، از تعصب دور باشیم و به عقب باز نگردیم چون صلح و داشتن فضایی ملو از آرامش حق و نیاز ما است.  سال های متمادی جنگ و ناآرامی در افغانستان صدمات و خسارات جبران ناپذیر به مردم و کشور وارد ساخته است، عدم تأمین صلح در کشور، زمینه بروز اختلافات و درگیری ها را در میان افغانان وسعت می بخشد. بدون شک قربانی اصلی نا امنی ها مردم هستند؛ ناامنی در افغانستان و عدم تامین صلح و امنیت دلایل زیادی دارند.

صلح در افغانستان امروز تبدیل به یک صلح تجارتی شده؛ سال هاست محور صلح در افغانستان صلح سرد( منفی) یعنی صلح موقت است سال هاست قدرتمندان دولت و کشورهای بیرونی صلح افغانستان را به مخاطره انداخته اند. کم و بیش چهار دهه می شود که در افغانستان جنگ ادامه دارد و با قوی شدن قدرت روز افزون طالب، داعش و سایر گروه های ضد دولتی دامنه آن گسترده تر میشود زیرا نرسیدن به صلح پایدار بیشتر ریشه در گره خوردن سیاست خارجی کشورهای منطقه و سیاست ابرقدرت ها  دارد که به اندازه منافع خود در سیاست های داخلی افغانستان دخالت می کنند و از گروه های دهشت افکن و هراس افگن برای دستیابی به منافع خویش حمایت می کنند.

دولت افغانستان و طالبان پس از چندین دهه جنگ در افغانستان در سال ۲۰۲۰  پس از امضای توافق نامه بین طالبان و آمریکا در مورد صلح افغانستان حاضر به مذاکرات بین هم شدند. در اولین دور مذاکرات صلح میان هیات های مذاکره کننده، دولت افغانستان و طالبان در دوحه توافقاتی در باره دستورالعمل های مذاکرات داشته اند. نباید فراموش کرد که طالبان خواستار تشکیل حکومت و بدست گرفتن قدرت اند.

 در کنار آوردن صلح و امنیت در افغانستان بحث حیاتی و مهم، مسأله زنان است. طالبانی که هنوز زنان را به عنوان نیم قدرت جامعه نپدیرفته اند، در مورد سرنوشت آن ها چه تضمینی اتخاذ خواهند نمود؟ اینجاست که باید پرسیده شود؛ نقش زنان در پروسه صلح چیست؟ یکی از نگرانی های جدی زنان معامله شدن حقوق شان در روند مذاکرات است. در چهارده سال گذشته در کنار یک حکومت ناکار آمد، رشد زنان در تاریخ افغانستان بی نظیر محسوب می گردد تاکید بر حضور زنان واقعیت موجود و انکار ناپذیر جامعه افغانی ماست اما هنوز هستند کسانی که مشارکت زنان را در حیات ملی و به ویژه صلح تابو می دانند، اما زنان افغانستان اکنون از تجربه و پختگی سیاسی در عرصه های گوناگون و از جمله در دخالت مستقیم در سیاست های کلان ملی و بین المللی برخوردارند. روند صلح زمانی موثر است که زنان در آن نقش فعال خود را داشته باشند؛ چون افغانستان زمانی به صلح پایدار می رسد که صدای نیمی از نفوس آن خاموش نشود طالب باید بداند زن افغان امروز، آن زن خاموش دیروز نیست! زن امروز با سال ها تلاش توانسته صدای خود را بلند کند. یک کشور زمانی صاحب صلح واقعی میشود که در آن حقوق هیچ شهروندی پایمال نشده باشد.

هستند کشورهای زیادی در گوشه گوشه جهان با سال ها تلاش و مبارزه توانسته اند به حقوق و آزادی خویش و هم چنان به صلح و آرامش برسند و به عنوان صلح طلب ترین کشورهای جهان شناخته شده اند، موسسه اقتصاد صلح بر مبنای یک سری شاخص های همچون میزان خشونت، جنایت، روابط با کشورها، سرمایه گذاری ها، مشارکت مردم در روند آبادی کشور، و صلح کشورها را رده بندی نموده است؛ طبق آمار و گزارش اقتصاد نیوز، ایسلند از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۹ مقام اول فهرست شاخص صلح جهانی را در اختیار داشته است. کاهش نرخ قتل در ایسلند افزایش سرمایه گذاری ها در این کشور تحسین آور است نیرو های پولیس آن مجهز به اسلحه نیستند و سازش طبقات اقتصادی باعث شده، ایسلند در صدر فهرست باقی بماند.

پس از ایسلند کشورهای همچون نیوزلند که از لحاظ پیشرفت اجتماعی در رده های بالا جای گرفته و در رده دوم صلح طلب ترین کشور جهان قرار گرفته است؛ به همین ترتیب کشورهای پرتغال، اتریش، دانمارک، جمهوری چک، اسلواکی، کانادا، سویس، جاپان به ترتیب در جمع کشورهای امن جهان برای زندگی شناخته می شوند.

افغانستان در سال ۲۰۱۹ در رده آخر این فهرست برای خود کسب موقعیت نموده و پیش از آن کسور سوریه و عراق قرار دارند. با وجود هزاران چالش و مشکل در کشور، آغاز مذاکرات صلح را می توان به عنوان دری به سوی امید برای آمدن یک صلح واقعی برای مردم دانست.

به امید یک افغانستان دارنده صلح واقعی!

نویسنده:  نگینه ( یوسفزی )

اشتراک کننده: دوره اول برنامه آموزشی خبرنگاری ، خبرگزاری زنان افغانستان