نشست شورای امنیت درمورد زنان افغاسنتان
نشست شورای امنیت درمورد زنان افغاسنتان

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیست و سوم جون ۲۰۲۲ در مورد اوضاع افغانستان در نشستی درمورد زنان افغانستان از وضعیت زنان تحت سلطه‌ی طالبان سخن زدند. اشتراک‌کنندگان این‌نشست وضعیت زنان افغانستان تحت سلطه‌ی طالبان را تاسف برانگیز خوانده و خواهان اقدامات فوری برای بهبود وضعیت زنان و دختران در افغانستان شدند. آنان بیان […]

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیست و سوم جون ۲۰۲۲ در مورد اوضاع افغانستان در نشستی درمورد زنان افغانستان از وضعیت زنان تحت سلطه‌ی طالبان سخن زدند.
اشتراک‌کنندگان این‌نشست وضعیت زنان افغانستان تحت سلطه‌ی طالبان را تاسف برانگیز خوانده و خواهان اقدامات فوری برای بهبود وضعیت زنان و دختران در افغانستان شدند.
آنان بیان کردند که زنان و دختران در افغانستان از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی به ویژه حق کار و تحصیل محروم اند. آنان بهترین راه عبور از بحران کنونی و ثبات در کشور را؛ ایجاد دولت فراگیر و آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده از سوی بانکهای امریکا دانسته اند.
رامیز الکبروف معاون نماینده ویژه سرمنشی و مسوول مأموریت کمک رسانی سازمان ملل متحد در افغانستان  در جلسه شورای امنیت گفت: ” زنان به طور کلی از شرکت در صحنه های عمومی کنار زده شدند و این در جهان منحصر به فرد است.”
او افزود که مقامات طالبان، به طور فزاینده‌ی مردم را از حقوق اولیه بشری شان از جمله حق آزادی اجتماعات مسالمت آمیز، آزادی عقیده و بیان محروم کرده و اقدام به سرکوب مخالفان و محدود کردن فضای مدنی در کشور می‌کنند. او تأکید کرد که طالبان با اعمال محدودیت‌ها می‌خواهند که زنان و دختران را از مشارکت در زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی محروم کنند.
یلدا حکیم، خبرنگار بی بی سی و مسول یک بنیاد خیریه که  در این نشست شرکت کرده بود گفت: از ممنوعیت آموزش دختران اکنون ۲۹۷ روز می‌گذرد.
“افغانستان اکنون تنها کشوری در جهان است که دختران فقط به دلیل جنسیت شان از تحصیل منع می‌شوند و از کلاس‌های درس محروم می‌شوند.”
یلدا رویان، فعال حقوق بشر، نیز در نشست شورای امنیت گفت: طالبان بیش از سی  فرمان و سیاست را اعلام کرده‌اند که به طور سیستماتیک مشارکت زنان را از تمام جنبه‌های جامعه حذف کرده و خشونت را بر آن‌ها تحمیل می‌کند. او گفت: “در ماه اپریل، طالبان یک قابله را در مزار شریف شکنجه کرده و کشتند، پاهایش را قطع کردند، او را با چاقو زدند و ۱۲ گلوله به وی فیر کردند، صرفا به این دلیل که او یک زن و یک هزاره بود”.
او درمورد هجوم کوچی ها به محلات هزاره نشین افغانستان گفت : “کوچی‌ها از ماه مارچ به هزاره‌ها در ولسوالی‌های بهسود، مالستان، جاغوری و شیخ علی حمله کردند و ۳۱ نفر را کشته و زخمی کردند، خانه‌ها را سوزاندند و ۲۱ نفر را گروگان گرفتند”.
مارتین گریفیتس، معاون دبیر کل ملل‌متحد، در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری گفت: “تغییرات بعد از ماه آگوست سال گذشته در بخش‌های سیاسی و اقتصادی افغانستان، آسیب‌های فراوانی را برای مردم افغانستان وارد کرده که باعث رنج‌های بی‌امان انسانی شده است. ”
معاون دبیر کل ملل متحد افزود که اکنون در افغانستان ۲۵ ملیون نفر در فقر زندگی می‌کنند که نسبت به سال ۲۰۱۱ این آمار دو برابر را نشان می‌دهد. او گفت: “امروزه، یک خانوار به طور متوسط سه چهارم درآمد خود را صرف غذا می‌کند”.  نیمی از جمعیت افغانستان در ناامنی غذایی بسر می‌برند و حدود ۶.۶ ملیون نفر در سطوح اضطراری قرار دارند که این رقم بالاترین تعداد در بین کشورهای جهان است.
نمایندگان کشورهای البانیا، ایرلند نیز درینونشست سخنرانی کردند آنان از ناتوانی طالبان در تامین امنیت شهروندان و تحقق حقوق اساسی زنان انتقاد کردند و خواهان راه حل اساسی برای بحران های افغانستان شدند.
خبرگزاری زنان افغانستان